Zalety stosowania aluminiowych płyt szalunkowych

26 lutego 2024

Płyty szalunkowe to rozwiązanie wygodne, które pozwala precyzyjnie wykonać prace budowlane związane z budową i formowaniem stropów. Gdzie warto stosować aluminiowe płyty szalunkowe i jak one wpływają na bezpieczeństwo prac?

Wprowadzenie do aluminiowych płyt szalunkowych

Szalunki stropowe aluminiowe, nazywane również panelowymi są wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Ich specyficzna budowa, oparta na malowanej proszkowo ramie cechuje się wysoką wytrzymałością. Ramy wypełnione są sklejką wysokiej jakości lub plastikowym poszyciem. Aluminium jest materiałem lekkim, a jednocześnie solidnym. Dużą zaletą jest to, że płyty panelowe dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu ich dopasowanie do potrzeb konkretnego projektu nie jest problemem.

Zalety stosowania szalunków aluminiowych (panelowych) w projektach budowlanych

Na budowie dzięki odpowiednio ułożonym płytom szalunkowym możliwe jest formowanie mieszanki betonowej zgodnie z oczekiwaniami, tworząc tym samym stropy o pożądanej wielkości.

Wśród najważniejszych cech płyt szalunkowych wymienić należy wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zginanie, odkształcanie, rozciąganie oraz pękanie. Specjalnie opracowane systemy pozwalają zaoszczędzić czas niezbędny do montażu i demontażu konstrukcji. Dodatkowo aluminium jest wyjątkowo lekkim materiałem, co ogranicza również wysiłek człowieka i nakład pracy niezbędny do wykonania szalunków.

Analizując parametry techniczne, można zauważyć, że elementy cechują się nie tylko wysoką sztywnością, ale też nośnością, co w dużym stopniu wpływa na stabilność całej konstrukcji. Korzystając z aluminiowych rozwiązań, można ograniczyć zużycie niezbędnych do wykonania betonu materiałów oraz odpadów budowlanych. System jest zatem wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem.

Aluminium może być wykorzystane wielokrotnie, po każdej budowie szalunki wystarczy dokładnie oczyścić, aby wykorzystywać je ponownie. To duże ułatwienie w szczególności dla firm działających w branży budowlanej, które każdego roku realizują wiele projektów. Dla profesjonalistów ma to ogromne znaczenie, ze względu na to, że przyspieszając realizację pojedynczego projektu, bez pogorszenia jakości wykonania, w ciągu roku mogą wykonać więcej realizacji, co bezpośrednio przekłada się na przychód podmiotu. Komfort czyszczenia, w porównaniu do klasycznych płyt wykonanych ze sklejki, jest zdecydowanie większy.

Innowacje w szalunkach stropowych – podnoszenie efektywności i bezpieczeństwa

Do wykonania szalunków stropowych koniecznie należy skorzystać ze sprawdzonych, posiadających niezbędne atesty rozwiązań. Doskonałym rozwiązaniem są szalunki stropowe, pozwalające wykonać prace zdecydowanie szybciej i łatwiej. Jednocześnie elementy wykorzystywane w systemie stropowym, takie jak aluminiowe płyty stropowe, które zwiększają bezpieczeństwo osób pracujących na budowie. Wszystko dzięki temu, że do wykonania komponentów wykorzystywane są materiały najwyższej jakości.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na wykonanie prac wyjątkowo precyzyjnie. Aluminiowe szalunki stropowe FW-TOP lakierowane proszkowo, co sprawia, że są jeszcze bardziej odporne nie tylko na zabrudzenia, ale i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nowoczesne szalunki opierają się na innowacyjnym systemie aluminiowych szalunków stropowych składających się tylko z trzech podstawowych elementów: płyt aluminiowych, głowicy i podpory. Do ich złożenia nie jest potrzebnych tak wiele narzędzi, jak w przypadku zwykłego deskowania.

Dużym atutem aluminiowych szalunków panelowych jest też to, że dzięki modułowej budowie pozwalają na łatwą adaptację do obiektów o różnej geometrii. To doskonały sposób, aby szybko i sprawnie wykonać budynki nawet o dużej kubaturze.

Jakie zalety niesie ze sobą wykorzystanie nowoczesnych, aluminiowych szalunków stropowych?

Wśród najczęściej wymienianych atutów nowoczesnych systemów szalunkowych wymienić można przede wszystkim bezpieczeństwo konstrukcji, łatwy montaż i demontaż elementów, co znacznie skraca czas potrzebny na realizację projektu budowlanego.

Kupić czy wynająć – co się bardziej opłaca?

Najlepiej jest wykonać indywidualną analizę, uwzględniając korzyści i wady dla każdego wariantu. Dla firm działających w branży budowlanej korzystniejszym rozwiązaniem może być zakup, jeśli jednak prace wykonywane są sporadycznie, wówczas wynajem może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Jakie elementy są niezbędne do wykonania aluminiowego systemu szalunków?

Korzystanie z systemu szalunków aluminiowych jest niezwykle proste, wystarczą trzy podstawowe elementy: płyta, głowica oraz podpory.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!