Jakie elementy wchodzą w skład szalunków stropowych i co warto o nich wiedzieć?

18 lipca 2022

Budowa wielopiętrowych obiektów betonowych wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich technologii. Jedną z najważniejszych i najbardziej popularnych jest oczywiście wykorzystanie szalunków stropowych. Umożliwiają one nadanie poszczególnym elementom konstrukcji określonego kształtu, zapobiegają deformacjom mieszanki do momentu jej zastygnięcia. Szalowanie jest niezbędne na etapie wykonywania fundamentów, balkonów, ścian lub stropów.

Jeszcze stosunkowo niedawno szalunki były wykonywane na potrzeby danej inwestycji ze zwykłych desek. Klasyczne deskowanie nadal jest stosowane na placach budów, ale jego znaczenie stopniowo maleje na rzecz nowoczesnych systemów. Taki stan rzeczy to wynik różnych czynników. Systemowe szalunki budowlane przede wszystkim usprawniają i przyspieszają prace budowlane jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo pracowników. W nowym wpisie na przykładzie szalunków stropowych omawiamy najważniejsze zalety szalunków systemowych oraz wyjaśniamy, z jakich elementów się składają.

Czym cechują się szalunki stropowe?

Szalunki stropowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do podtrzymywania stropów żelbetowych. Poszczególne elementy szalunku stropowego są poddawane dużym obciążeniom zastygającej mieszanki dlatego należy wiedzieć, że ewentualne błędy mogą przyczynić się nawet do zawalenia całego stropu. Odeskowanie tradycyjną metodą przy zachowaniu wymaganej dokładności jest bardzo czasochłonne, co w połączeniu z brakiem możliwości ponownego wykorzystania desek znacznie podwyższa koszty inwestycji.

By uniknąć związanych z tym problemów standardem staje się wykorzystanie szalunków systemowych. O ile zwykłe deskowanie wykonuje się zwykle z najniższej jakości drewna (tanie deski i stemple budowlane), szalunki systemowe produkowane są z trwałych materiałów takich jak specjalnie dobrana sklejka szalunkowa, płyty trójwarstwowe czy stal. Modułowa budowa pozwala na ich dostosowanie do specyfiki właściwie każdej konstrukcji, a system regulowanych podpór umożliwia szybki montaż i demontaż bez ryzyka uszkodzenia szalunków i stropu. Dodatkowo każdy element musi być wykonany zgodnie z obowiązującymi normami, dodatkowo poddany testom i rozmaitym zabezpieczeniom przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Szalunki systemowe stropowe – najważniejsze elementy

Funkcjonalność i bezpieczeństwo systemu w największej mierze uzależnione są od jego konstrukcji oraz sposobu łączenia poszczególnych elementów. Właśnie takie rozwiązania zapewniają doskonałe podparcie zastygającej mieszanki oraz bezproblemowy montaż dzięki dopracowanej w każdym szczególe budowie. W skład kompletnego zestawu szalunku stropowego wchodzą m.in.:

 • płyty trójwarstwowe o wymiarach 500x1500mm, 500x2000mm lub 500x2500mm i grubości 21mm, lub sklejki szalunkowe o wymiarach 250 na 125 centymetrów i grubości 21 milimetrów wykonane z wysokiej jakości drewna i wykończone w sposób zapewniający gładką powierzchnię betonu po rozszalowaniu;
 • podpory szalunkowe stalowe. Stosowane jako tymczasowe pionowe podparcie, przeznaczone do przenoszenia obciążeń o wartościach od minimum 20kN na każdą długość wysuwu (wartość podana dla podpór EP20-DB);
 • dźwigary H20 to drewniane dźwigary dostępne w standardowych długościach od 1,45 metra do maksymalnie 10 metrów. Cechują się stosunkowo niską masą (do 5 kilogramów na metr bieżący) i dużą wytrzymałością. Dźwigary są podstawowym elementem kompletnych konstrukcji szalunkowych.
 • głowice prętowe lub kątownikowe chroniące przed zsuwaniem się dźwigarów z podpór stalowych.
 • stojaki trójnożne ułatwiające montaż kolejno ustawianych podpór poprzez ich stabilizację;
 • palety i kosze transportowe: umożliwiają wygodne i bezpieczne przewożenie oraz składowanie wszystkich elementów systemu na placu budowy
 • Zamek podciągu i dźwigarek zamka podciągu czyli elementy służące do szalowania podciągów.

Mówiąc o szalowaniu stropu warto wspomnieć również o ramowym deskowaniu stropowym TOPEC. System ten składa się z dwóch podstawowych elementów: płyt i podpór. Aluminiowe ramy płyt wypełnione wysokogatunkową sklejką, zabezpieczone przed osadzaniem się betonu poprzez lakierowanie proszkowe.

Szalunki stropowe – zalety

Podparcie stropu za pomocą szalunków systemowych pozwala wyeliminować wiele problemów typowych dla tradycyjnego deskowania. Najważniejsze argumenty przemawiające za ich zastosowaniem to:

 • szybki montaż i demontaż: łatwe szalowanie pozwala nie tylko szybciej zrealizować inwestycję, ale też, dzięki redukcji liczby roboczogodzin, obniżyć jej koszty;
 • obniżenie kosztów: oszczędności wynikają zarówno ze wspomnianego przyspieszenia prac, jak i możliwości ponownego użycia szalunków;
 • łatwość planowania inwestycji: ściśle określone parametry systemu szalunkowego sprawiają, że wykonawca może łatwo oszacować, jakie ilości poszczególnych elementów szalunku będą konieczne dla danego projektu;
 • łatwy transport i magazynowanie dzięki paletom i koszom transportowym;
 • estetyka pracy: najwyższa staranność wykończenia płyt zapewnia gładką powierzchnię betonu po rozszalowaniu;
 • bezpieczeństwo: zastosowanie systemowych szalunków znacznie redukuje ryzyko wypadków przy montażu płyt, stempli i dźwigarów.

Dobór szalunków stropowych ma duże znaczenie dla sprawności i szybkości całej inwestycji. Wybierając kompletne konstrukcje szalunkowe, inwestor oraz wykonawca mogą zaoszczędzić czas i środki finansowe, a jednocześnie zyskać pewność co do jakości wykonanej pracy.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!