Innowacje w szalunkach – jak technologia zmienia branżę
- Wprowadzenie do innowacji w szalunkach
- Nowoczesne materiały i ich wpływ na efektywność
- Zautomatyzowane i modułowe systemy szalunkowe
- Przyszłość szalunków – kierunki rozwoju
Szalunki budowlane są wykorzystywane przy tworzeniu fundamentów, słupów, ścian, schodów czy też stropów. Dawniej konstruowano je samodzielnie, stosując do tego deski, a także drewniane stemple i belki. Dzięki nowoczesnym technologiom, branża budowlana zaczęła znacznie się zmieniać, co dotknęło również kwestię szalunków. Jakie innowacje są dostępne na rynku i jaki mają one wpływ na realizację projektów?
Wprowadzenie do innowacji w szalunkach
Szalunki wykorzystywane są właściwie w przypadku budowy większości obiektów. Nic więc dziwnego, że rozwój technologiczny wpłynął na branżę również w tym obszarze. Ze względu na zakres robót oraz rodzaj szalowanych elementów, wyróżnia się:
- szalunki fundamentowe;
- szalunki słupowe;
- szalunki ścienne;
- szalunki stropowe.
Innowacje sprawiły, że wykonywanie elementów z betonu, takich jak fundamenty, słupy czy stropy, nawet te wielkopowierzchniowe, nie jest już tak czasochłonne, jak kiedyś. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala przyśpieszyć proces realizacji projektu, a na dodatek ogranicza całkowity koszt inwestycji. Ponadto, innowacyjne metody wykonywania szalunków są znacznie bezpieczniejsze od tych tradycyjnych, co pozwala na ich bezproblemowy montaż oraz demontaż.
Nowoczesne materiały i ich wpływ na efektywność
Do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w budownictwie należą szalunki systemowe. Mowa tutaj o stalowych lub aluminiowych ramach, a także poszyciu, które może stanowić sklejka szalunkowa pokryta filmem fenolowym.
Szalunki wykonane z tego typu materiałów są lekkie, a przez to łatwe w montażu. Ma to ogromny wpływ na tempo i efektywność prac budowlanych. Zastosowanie w produkcji szalunków aluminium czy też wodoodpornej, wielowarstwowej sklejki szalunkowej pozwala także zaoferować lepszą wytrzymałość oraz sprawniejszy demontaż. Odpowiednio zabezpieczona płyta szalunkowa zapobiega przywieraniu do niej masy betonowej, co znacznie ułatwia późniejsze czyszczenie systemu. Na dodatek pozwala uzyskać niemalże gładką powierzchnię betonu, co ogranicza potrzebę późniejszego tynkowania.
Zautomatyzowane i modułowe systemy szalunkowe
Ogromny wpływ na zmianę tradycyjnych metod budowlanych miało pojawienie się na rynku zautomatyzowanych rozwiązań w szalunkach, dzięki którym ich montaż oraz demontaż stał się niezwykle szybki. Przydatnym urządzeniem są gotowe podesty robocze, które składają się z platformy roboczej, składanej barierki, elementów złącznych, a także stałych lub regulowanych zaczepów. Oprócz tego, że przyśpieszają one prace, to znacznie zwiększają też ich bezpieczeństwo.
Nowoczesne rozwiązania pozwalają na dostosowanie ich do wymagań konstrukcyjnych uwzględnionych w projekcie. Wysoką adaptacyjność do różnych geometrii konstrukcji zapewniają modułowe systemy szalunkowe. Przykładem są aluminiowe szalunki stropowe FW-TOP. Składają się na nie aluminiowe płyty, głowice oraz stemple budowlane.
Wykonawcy coraz chętniej sięgają po szalunki panelowe, a w szczególności szalunki aluminiowe ze względu na niewielką wagę płyt, a także możliwość łatwego podparcia i wycentrowania ich na podporach. Panelowy szalunek stropowy przekłada się na większe tempo prac budowlanych i poprawę bezpieczeństwa. Jednocześnie jest to rozwiązanie, które pozwala na znaczną redukcję kosztów.
Przyszłość szalunków – kierunki rozwoju
Dzięki postępowi technologicznemu, branża budowlana z pewnością będzie dalej ewoluować, co również będzie przekładać się na przyszłość szalunków. Biorąc pod uwagę, jak wiele zalet dają gotowe systemy, to na nich będą opierać się kolejne kierunki rozwoju. Sporo wskazuje na to, że w przyszłości szalunki zaczną być produkowane z materiałów z recyklingu, dzięki czemu będą one o wiele bardziej ekologiczne. Producenci muszą jednak jednocześnie skupiać się na tym, aby wciąż były one trwałe tak, by wykonawcy mogli korzystać z nich przez długie lata. Na ten moment najbardziej ekologiczne wydaje się być stosowanie systemowych szalunków aluminiowych. Te ze względu na swoją wysoką jakość są w stanie służyć przez długie lata, co przekłada się na ograniczenie ilości zużywanych materiałów i produkowanych odpadów.
Nowoczesne szalunki systemowe są lżejsze, łatwiejsze w montażu i demontażu oraz bardziej wytrzymałe. Zapewniają lepszą stabilność i bezpieczeństwo, co przekłada się na szybsze tempo prac budowlanych i niższe koszty.
Najczęściej używane materiały w nowoczesnych szalunkach to stal, aluminium i wodoodporna sklejka szalunkowa pokryta filmem fenolowym. Te materiały są trwałe, łatwe do czyszczenia i zapewniają gładką powierzchnię betonu.
Innowacje technologiczne, takie jak zautomatyzowane systemy montażu i demontażu, gotowe podesty robocze oraz modułowe systemy szalunkowe, znacznie przyspieszają proces budowy, poprawiają bezpieczeństwo i umożliwiają dostosowanie szalunków do różnych geometrii konstrukcji.