Szalowanie słupów – wszystko co musisz wiedzieć

11 lutego 2022

Szalowanie jest niewątpliwie bardzo ważnym procesem, który nadaje kształt mieszance betonowej. Stosowane jest najczęściej przy konstrukcjach betonowych bądź żelbetonowych. Oczywiście przy tym procesie należy zachować należyte standardy bezpieczeństwa. Konieczne jest przestrzeganie instrukcji technicznej montażu. Posiadając odpowiednią wiedzę szalowanie słupów będzie przebiegało sprawnie i szybko. Co warto wiedzieć o deskowaniu słupów i jaki rodzaj szalunku sprawdzi się najlepiej?

Dlaczego tak ważny jest wybór właściwego szalunku?

Wszędzie tam, gdzie powstają konstrukcje monolityczne z betonu niezbędne jest stosowanie szalunków. Można pokusić się o stwierdzenie, że szalowanie ma utrzymać beton we właściwym miejscu aż do czasu jego zastygnięcia, aby w ten sposób zapewnić maksymalną stabilność konstrukcji. Dobór szalunku ma więc kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, ale i trwałości i szybkości wykonywanej pracy. Rynek się rozwija i poza znanym już deskowaniem można stosować płytę szalunkową czy systemowe szalunki ścienne. Podczas deskowania słupów często stosuje się klasyczne szalunki z desek, które pomimo niskich kosztów zakupu są jednak stosunkowo czasochłonne w wykonaniu. W tym przypadku stosuje się deski wypierane drewnianym stemplami. Przy szalowaniu słupów można stosować również płyty szalunkowe, które są alternatywą dla desek. W ten prosty sposób nie ma konieczności skręcania czy zbijania desek. Mimo wszystko takie rozwiązanie nie pozwala uzyskać idealnie gładkiej powierzchni betonu po rozszalowaniu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie systemowych szalunków ściennych dedykowanych do wykonania słupów.

Czy do szalowania słupów warto wykorzystać szalunki systemowe? 

W budownictwie wykorzystuje się coraz nowocześniejsze rozwiązania, dzięki którym można zdecydowanie zwiększyć efektywność pracy, a przy tym zapewnić bezpieczeństwo pracownika. Na pewno do szalowania słupów doskonale sprawdzą się szalunki systemowe. W tym przypadku można postawić na stalowe płyty szalunkowe standardowe oraz uniwersalne (wielootworowe). Można powiedzieć, że płyty szalunkowe to innowacyjne rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim ich montaż jak i demontaż jest bardzo łatwy. Płyty są na tyle lekkie że można ustawiać je ręcznie. Można używać ich wielokrotnie, a więc koszty pracy znacząco się zmniejszają. Oczywiście takie szalunki muszą spełniać najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa.

Szalowanie słupów – doskonałe rozwiązania w zasięgu Twojej ręki 

Szalunki systemowe są nowoczesnym rozwiązaniem. Płyta szalunkowa wykazuje się odpornością oraz wytrzymałością na parcie świeżego betonu o wartości nawet 82,5 kPa.

Płyty szalunkowe uniwersalne, zwane również wielootworowymi to płyty umożliwiające wykonanie słupa zarówno prostokątnego jak i kwadratowego. Umieszczone w płycie otwory w module co 5 cm umożliwiają wykonanie słupów w zakresie od 15 do 55 cm. Cztery płyty szalunkowe łączymy ze sobą za pomocą Sworzni Optima V oraz Nakrętek Optima V i Nakrętek przegubowych B15-120/120. Deskowanie słupa można również nadbudowywać, pamiętając o tym aby mniejszą płytę umieszczać zawsze na dole szalunku. Do łączenia nadbudowanych płyt wykorzystujemy Zamek nastawny.

Deskowanie słupów możemy również wykonać za pomocą płyt szalunkowych standardowych rozmieszczonych parami lub przestawnie. W celu połączenia płyt stosujemy Zamek narożny.

Wykorzystanie płyt standardowych umożliwia wykonanie słupa prostokątnego o wymiarach od 30 do 90cm na jednym boku, oraz od 25 do 70cm na drugim boku. Gdy rozmieszczamy płyty przestawnie uzyskujemy przekrój poprzeczny słupa na obu bokach o wymiarze od 35cm do 80cm.

Należy zawsze pamiętać, że właściwy wybór szalunków ma duże znaczenie. Szalunki wpływają na bezpieczeństwo, szybkość oraz efektywność pracy. Oferowane szalunki powinny być trwałe oraz kompatybilne. Ważne są również akcesoria szalunkowe dedykowane do konkretnego systemu. Płyty szalunkowe oraz dedykowane do nich akcesoria dostępne są oczywiście w formie sprzedaży oraz wynajmu.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!