Przyszłość deskowania – aluminiowe szalunki stropowe

20 listopada 2023

Dzięki wykorzystaniu szalunków systemowych deskowanie zajmuje o wiele mniej czasu. To właśnie z tego względu na coraz większej ilości placów budowy, stosuje się ramowe deskowania stropowe. Odpowiedni system szalowania pozwala zaoszczędzić czas, a także ograniczyć nakład pracy. Tym sposobem wykonanie dużych, powtarzalnych stropów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dlaczego jeszcze ich zastosowanie coraz częściej staje się standardem?

Jedno z chętniej stosowanych rozwiązań w nowoczesnym budownictwie

Do jednych z chętniej wybieranych systemów szalowania w branży budowlanej należą aluminiowe szalunki stropowe. Firma FW System oferuje Państwu system aluminiowych szalunków stropowych FW-TOP. Dzięki nim deskowanie stropu zajmuje znacznie mniej czasu, a efekt jest o wiele bardziej zadowalający.

Jest to system, w przypadku którego prace montażowe można wykonywać ręcznie. Taką możliwość daje ich specjalna konstrukcja, która sprawia, że są one lekkie i niezwykle poręczne. Co jeszcze przemawia za zastosowaniem systemu aluminiowych szalunków stropowych FW-TOP?

Aluminiowe szalunki stropowe FW-TOP – najważniejsze zalety

Szalunki systemowe pozwalają na ekspresowe, a zarazem dokładne deskowanie stropu. Żeby tak było, muszą jednak być wykonane z elementów najwyższej jakości – tak jak ma to miejsce w przypadku aluminiowych płyt stropowych FW-TOP.

Warto zwrócić tutaj uwagę m.in. na to, że są one lakierowane proszkowo, dzięki czemu wykazują się dużą odpornością na zabrudzenia i warunki atmosferyczne. Takie wykończenie sprawia też, że są one łatwiejsze w czyszczeniu, gdyż beton nie osadza się na nich w tak dużym stopniu, jak w przypadku płyt, które nie są zabezpieczone.

Aluminiowe płyty stropowe FW-TOP występują w wielu rozmiarach: 180×90, 180×75, 180×60, 180×45, 90×90, 90×75, 90×60 oraz 90×45. W ten sposób można korzystać z nich przy realizacji różnego rodzaju projektów. Do zalet aluminiowych szalunków stropowych zalicza się także:

  • lekkość,
  • wytrzymałość,
  • łatwość montażu,
  • obniżenie kosztów budowy,
  • szerokie zastosowanie,
  • szybkość demontażu.

Czym szalunki systemowe różnią się od tradycyjnych metod deskowania?

W przypadku tradycyjnych metod deskowania, do wykonania szalunków wykorzystuje się drewniane deski – najczęściej z drewna sosnowego. Aby konstrukcja była wystarczająco sztywna, niezbędne jest także zastosowanie drewnianych stempli, belek łączących i kołków. Do montażu takich szalunków potrzeba też sporo narzędzi. Ze względu na ogromną ilość materiałów i konieczność połączenia ze sobą wielu elementów, prace te zajmują mnóstwo czasu. To właśnie z tego względu coraz więcej firm budowlanych stawia na aluminiowe szalunki stropowe FW-TOP.

Te w porównaniu z tradycyjnymi metodami deskowania pozwalają na zwiększenie efektywności prac. Aluminiowe szalunki stropowe składają się bowiem tylko z trzech podstawowych elementów: płyty, głowicy i podpory przez co ich montaż odbywa się sprawniej. Warto dodać, że są one dostępne w różnych rozmiarach, przez co można dostosować je do wymagań danego projektu. W efekcie realizacja inwestycji odbywa się znacznie szybciej.

Zastosowanie technologii FW-TOP w praktyce

W jakich przypadkach wykonawcy sięgają po aluminiowe szalunki budowlane FW-TOP? Często wykorzystywane są one przez firmy budowlane zajmujące się budynków o większej kubaturze. Ze względu na możliwość zwiększenia wydajności pracy, a także łatwiejsze wykonanie dużych, powtarzalnych stropów znajdują one zastosowanie również przy budowie biurowców i innych budynków wielkopowierzchniowych.

Z jakich elementów składa się system aluminiowych szalunków stropowych FW-TOP?

Podstawowymi elementami systemu są płyty, głowice i podpory stropowe. Ich montaż jest niezwykle prosty, co pozwala zaoszczędzić czas wykonania stropu, a tym samym ograniczyć koszty budowy.

Czy aluminiowe płyty stropowe FW-TOP można składować jedna na drugiej?

System aluminiowych szalunków stropowych wyróżnia się m.in. łatwym składowaniem. Płyty można układać w stosie po 8 sztuk. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kątownika pryzmującego FW-TOP.

Czy istnieje możliwość korzystania z systemu dźwigarkowego i systemu aluminiowych szalunków stropowych naraz?

Oba systemy uchodzą za świetną alternatywę dla tradycyjnych metod deskowania. W razie takiej potrzeby można korzystać z nich jednocześnie.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!