Podpory pionujące do prefabrykatów – jakie wybrać?

31 sierpnia 2021

Tradycyjne sposoby wznoszenia budynków ustępują dziś miejsca nowym rozwiązaniom technologicznym. Mocno na znaczeniu zyskują metody wykorzystujące prefabrykaty betonowe, które na wielu płaszczyznach mają znaczącą przewagę nad budownictwem tradycyjnym. Oczywiście wymagają też odpowiedniej infrastruktury, w tym specjalistycznego transportu. Z kolei przy ich montażu obowiązkowe są podpory pionujące.

Budownictwo prefabrykowane. Co za nim przemawia?

Przy wykorzystaniu prefabrykatów z żelbetonu możemy wybudować dom, blok mieszkalny czy budynek użyteczności publicznej. Prefabrykowane ściany żelbetowe wykorzystuje się jako konstrukcje jednowarstwowe nośne i samonośne, warstwowe, elewacyjne czy podwalinowe. Mogą być ścianami konstrukcyjnymi pełniącymi funkcję usztywnień i przenoszącymi obciążenia ze stropów.

Za tą metodą budowlaną przemawia przede wszystkim krótki czas realizacji. Zwłaszcza że już na etapie produkcji w prefabrykatach można zaplanować otwory technologiczne dla przejść instalacyjnych i przewodów wentylacyjnych. Jedna kondygnacja budynku o kubaturze 100 m² może zostać wzniesiona w jeden dzień.

Innym atutem budownictwa prefabrykowanego jest prostota i duża precyzja w przygotowaniu gotowych elementów z betonu, co pozwala ograniczyć straty materiałowe. Firma dostarcza bezpośrednio na plac budowy dokładnie tyle elementów, ile jest potrzebnych do wzniesienia budynku. W końcu gotowe prefabrykaty mogą pełnić nie tylko funkcję konstrukcyjną, ale również dekoracyjną. Jeżeli są wykonane z betonu architektonicznego, nie wymagają nawet tynkowania, co przynosi kolejne oszczędności.

Transport i montaż prefabrykatów betonowych

Po przygotowaniu w fabryce żelbetowe prefabrykaty są dostarczane na plac budowy najczęściej transportem drogowym. W zależności od wymiarów i masy gotowych elementów betonowych transportuje się je samochodami skrzyniowymi, naczepami lub przyczepami niskopodłogowymi.

Żelbetowe płyty, słupy, ściany i belki są od razu gotowe do montażu. Na budowę trafiają wraz z akcesoriami niezbędnymi do instalacji (to między innymi stalowe pręty, linki czy haki). Cały proces – od uniesienia montowanego komponentu, przez jego dokładne naprowadzenie, aż do jego usadowienia – musi być przeprowadzony z dużą dokładnością. Dla zabezpieczenia instalowanego elementu korzysta się ze specjalnych podpór. Służą do tego podpory pionujące, które upraszczają, zabezpieczają i przyspieszają prace montażowe.

Podpory pionujące w procesie montażu prefabrykatów betonowych

Podpory pionujące do prefabrykatów pozwalają dokładnie i szybko ustawić nawet największe betonowe elementy, włączając w to możliwość montażu na złączu czołowym lub szybkozłączu. Wykonuje się je z ocynkowanej stali, ewentualnie częściowo z aluminium, dlatego cechują się wysoką trwałością i mogą przenosić duże obciążenia.

Podpory pionujące to również produkty łatwe w transporcie i przechowywaniu, z dobrze osłoniętymi gwintami, dzięki czemu nie ulegają one zabrudzeniu nawet przy intensywnym użytkowaniu w trudnych warunkach.

Podpory pionujące do prefabrykatów z oferty FW System

Gotowe komponenty z żelbetu czy betonu architektonicznego cieszą się wciąż rosnącą popularnością. W związku z coraz szerszym zastosowaniem budownictwa prefabrykowanego rynek oferuje wiele różnych podpór pionujących. FW System jest jednym z liderów polskiego rynku sprzedaży i wynajmu podpór do prefabrykatów, oferując swoim klientom produkty, takie jak:

  • podpora pionująca FW 335 – dwuzakresowa regulacja długości od 2,17 m do 3,35 m; dopuszczalne obciążenie osiowe od 13,50 kN do 10,00 kN; masa: 14,50 kg;
  • podpora pionująca FW 450 – dwuzakresowa regulacja długości od 3,24 m do 4,50 m; dopuszczalne obciążenie osiowe od 20,00 kN do 11,00 kN; masa: 23,80 kg;
  • podpora pionująca FW 605 – dwuzakresowa regulacja długości od 4,78 m do 6,05 m; dopuszczalne obciążenie osiowe od 20,00 kN do 13,00 kN; masa: 34,30 kg;
  • podpora pionująca FW 765 – dwuzakresowa regulacja długości od 5,55 m do 7,65 m; dopuszczalne obciążenie osiowe od 20,00 kN do 15,00 kN; masa: 48,60 kg;
  • podpora pionująca FW 850 – dwuzakresowa regulacja długości od 6,24 m do 8,50 m; dopuszczalne obciążenie osiowe od 20,00 kN do 15,00 kN; masa: 56,50 kg;
  • podpora pionująca FW 1000AL – dwuzakresowa regulacja długości od 7,06 m do 10,30 m; dopuszczalne obciążenie osiowe od 25,00 kN do 22,00 kN; masa: 88 kg.

Dodatkowo potrzebne są akcesoria, które usprawniają prace montażystów na placu budowy. Szybką, pewną instalację gwarantuje szybkozłącze lub złącze czołowe.

Nadmieniamy, że FW System zajmuje się również wypożyczaniem i sprzedażą szalunków ściennych i stropowych. To o tyle istotne, że podpory pionujące wykorzystywane są nie tylko przy gotowych prefabrykatach. Są to produkty stosowane również do podpierania szalunków ściennych.

W przypadku szalowania ścian niezbędnym akcesorium będzie adapter do podpory umożliwiający przymocowanie podpory pionującej do szalunków ściennych. Przyda się również uchwyt międzyryglowy, umożliwiający mocowanie podpór poza stykiem płyt.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że system budowy bazujący na prefabrykatach betonowych niesie za sobą wiele korzyści. Przy ich wykorzystaniu można wznieść w znacznie krótszym czasie dom jednorodzinny, blok mieszkalny czy budynek użyteczności publicznej. Oczywiście pod warunkiem, że cały proces będzie przeprowadzony przez specjalistów oraz z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i akcesoriów, w tym jakże ważnych podpór pionujących ofertowanych przez FW System.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!