Szalowanie stropu – jak wykonać tradycyjne deskowanie z wykorzystaniem szalunków systemowych?

18 sierpnia 2022

Szalowanie stropu to bardzo istotny etap budowy, który musi być wykonany z należytą starannością. Od jego prawidłowego podparcia zależy jakość stropu oraz bezpieczeństwo pracowników budowy. Jak prawidłowo przeprowadzić deskowanie stropu? Na co zwrócić uwagę podczas szalowania?

Szalowanie stropu – tradycyjne drewniane deskowanie

W dzisiejszych czasach dostępne rozwiązania budowlane dają możliwość pominięcia etapu szalowania i deskowania przy wykonywaniu stropu, jednak przy montażu niektórych systemów stropowych nadal wykonanie tych czynności jest konieczne.

Tradycyjne deskowanie stropu, często nazywane szalunkiem wykonywane jest najczęściej przy budowie domów jednorodzinnych. Polega ono na ułożeniu desek na drewnianych belkach i podparciu ich stemplami o okrągłym przekroju.

Jedną z wielu wad takiego rozwiązania jest wysoki koszt, który wynika m.in. z tego, że mimo iż jest to łatwa metoda, to jednak jest ona bardzo pracochłonna.

Kolejną wadą tradycyjnych szalunków z desek jest mniejsza powierzchnia szalowania. Bywa też, że deski trzeba przyciąć, aby powstała pełna podstawa stropu. Najczęściej taka konstrukcja wymaga też użycia większej ilości podpór niż w przypadku systemowych szalunków, do których wykorzystywane są płyty.

Kłopotliwe może być także odpowiednie ułożenie desek na belkach podpieranych stemplami. W przypadku gdy zostaną one ułożone za blisko siebie, po kontakcie z wodą wchodzącą w skład betonu, mogą się rozszerzać i wzajemnie wypychać. Taka sytuacja może mieć również miejsce, gdy przed wylaniem betonu prace na budowie zastanie gęsty deszcz.

Deski, które zostały poddane wilgoci, na skutek czego uległy zdeformowaniu będą przyczyną nierówności na powierzchni betonu. Ponadto ich uniesione brzegi mogą zetknąć się z dolnymi prętami zbrojeniowymi i uniemożliwić im pożądany kontakt z betonem.

Trudności mogą pojawić się również w przypadku desek, które zostaną ułożone zbyt luźno. Pozostawienie kilkumilimetrowych odstępów może skutkować wyciekaniem przez nie wody zarobowej. Beton znajdujący się przy dolnych prętach zbrojeniowych pozbawiony wody stanie się osłabiony, co może być z kolei przyczyną braku wystarczającej ochrony zbrojenia przed korodowaniem, a także zmniejszeniem przyczepności prętów do betonu.

Kolejnym problemem mogą być utrudnienia związanie z późniejszymi pracami tynkarskimi. Powierzchnia stropu, po wykonaniu tradycyjnego deskowania jest bowiem nierówna, posiada odciśniętą fakturę drewna oraz liczne nacieki powstałe po przedostaniu się zaprawy w szczeliny między deskami.

Biorąc pod uwagę powyższe, obecnie nawet przy małych budowach inwestorzy wypożyczają szalunki systemowe, korzystając z oferty firm zajmujących się ich wynajmem, rezygnując w ten sposób z tradycyjnego deskowania.

Szalowanie stropu – dlaczego warto postawić na szalunki systemowe?

Wykonanie tradycyjnego, drewnianego deskowania stropu powoli ustępuje miejsca systemowym szalunkom. Wykorzystując sklejki, płyty szalunkowe czy ramowe deskowania stropowe znacznie przyspieszamy układanie deskowania. Należy również pamiętać że płyty szalunkowe są pokryte filmem wodoodpornym dzięki czemu nie chłoną wilgoci. A wykorzystując płyn antyadhezyjny ograniczamy przywieranie betonu do szalunku. Efektem wykorzystania płyt szalunkowych jest równa i gładka powierzchnia stropu która, w zależności od planów przyszłego inwestora, może pozostać w stanie „surowym”.

Należy również pamiętać że wykorzystanie szalunków systemowych jest znacznie prostsze w montażu i demontażu. Wykorzystując podpory stropowe rozpoczynamy pracę od układania dźwigarów drewnianych podłużnych. Następnie, w zależności od wielkości szalowanej powierzchni oraz od wysokości i grubości stropu ustawiamy pozostałe podpory oraz dźwigary poprzeczne. Na tak przygotowanym „ruszcie” z dźwigarów układamy poszycie z płyt. Bardzo istotnym elementem jest możliwość płynnej regulacji wysokości podpory, zabezpieczenie przed zsunięciem się dźwigarów z podpory za pomocą głowicy krzyżowej, oraz stabilizacja podpory w jej początkowej fazie montażu przez stojaki trójnożne.

Dlaczego jeszcze warto postawić na szalunki systemowe? Przede wszystkim dlatego, że poszczególne elementy systemu można wynająć lub kupić na potrzeby przyszłych realizacji. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest najem, ponieważ rozwiązuje problem przechowywania szalunków, ich transportu, czy odsprzedaży w sytuacji, gdy potrzebne są w ramach jednorazowej inwestycji. Inną zaletą jest fakt, że szalunki systemowe można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki szalowanego stropu.

Szalunki systemowe dają również gwarancję bezpieczeństwa ponieważ produkowane są z najwyższej jakości materiałów, a poszczególne elementy posiadają badania dotyczące nośności i certyfikaty na użyte materiały potrzebne do ich wyprodukowania.

O czym należy pamiętać przy szalowaniu stropu?

O czym jeszcze pamiętać przy szalowaniu stropu? Przede wszystkim o okresie, w którym szalunek musi podtrzymywać wylany strop. Z reguły wynosi on 28 dni i jest to czas, w którym następuje całkowite wiązanie betonu, a co za tym idzie zyskuje on odpowiednią wytrzymałość. Należy jednak podkreślić, że w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych (np. długotrwałych deszczy po wylaniu stropu), czy wykonywania stropu późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną okres ten może wydłużyć się do 6-8 tygodni, co jest związane z faktem, że beton potrzebuje więcej czasu na uzyskanie właściwych parametrów. O tym, czy można już zdemontować szalunki budowlane każdorazowo powinien decydować kierownik budowy.

Jak wykorzystać szalunki systemowe na budowie?

Szalunki systemowe to rozwiązania, które cieszą się rosnącą popularnością. Wynika to przede wszystkim z ich funkcjonalności oraz prostoty montażu. W tym miejscu warto podkreślić, że wśród szalunków systemowych znajdują się nie tylko szalunki stropowe, ale również szalunki ścienne, szalunki fundamentowe, czy szalunki słupowe. Zaletą szalunków systemowych oprócz łatwego i szybkiego montażu z pewnością jest również fakt, że mogą być one wykorzystywane wielokrotnie. Co więcej charakteryzują się również wysoką nośnością, dzięki czemu dają gwarancję bezpieczeństwa na budowie.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!