Praca na wysokości – jak zachować bezpieczeństwo na budowie?

11 lutego 2022

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Niestety na budowach często dochodzi do dużej liczby wypadków. Wprowadzając  właściwe rozwiązania  można jednak znacząco zmniejszyć ryzyko. Trzeba pamiętać, by przestrzegać przepisów BHP. Doskonałym wyborem w przypadku pracy na wysokościach jest stosowanie właściwych podestów i pomostów roboczych. Co warto wiedzieć na ich temat i jakie normy powinny spełniać?

Pomost roboczy wpływa na bezpieczeństwo pracy 

Prace na wysokości wykonuje się w szeroko pojmowanej branży budowlanej, ale też w pracach produkcyjnych, w obrębie linii technologicznych. Wszelkie prace wykonywane już na wysokości powyżej jednego metra od podłogi uznawane są za pracę na wysokości. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w przypadku wykonywania prac do lub powyżej 2 metrów nad poziomem podłogi czy ziemi, należy zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo pracy. Urządzenia takie jak drabiny, klamry czy pomosty,  muszą być stabilne, zabezpieczone przed zmianą położenia. Należy zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo podczas dojścia do stanowiska pracy oraz przy komunikacji pionowej. Powierzchnia pomostu powinna być pozioma i równa, wystarczająca dla pracownika oraz jego narzędzi i materiałów.

Jakie zasady powinien spełniać podwieszany pomost roboczy?

Pomosty składane można uznać za uniwersalne pomosty robocze. Takie pomosty mogą służyć jako pomosty ochronne, dachowe czy szalunkowe. Podwieszany pomost roboczy może być wykorzystywany jako rusztowanie robocze zgodnie z PN EN 12811. Pomosty muszą posiadać wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa, w najwyższym standardzie.

Należy oczywiście pamiętać, że pomosty robocze powinny być zmontowane i eksploatowane zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową. Użytkownik powinien bezwzględnie zapoznać się z instrukcją użytkowania oraz przestrzegać jej wymagań.

Wybierając pomost, warto zwrócić uwagę na jego szybkość montażu, łatwość transportu. Powierzchnia robocza urządzenia powinna być płaska i posiadać chowane zaczepy transportowe. Dla bezpieczeństwa, krawędź ostatniego pomostu roboczego zabezpiecza się balustradą szczytową zamykającą poprzez przymocowanie do barierki poprzecznej. Barierka (jak większość podzespołów pomostu) montowana jest w sposób uchylny, dzięki czemu możliwy jest szybki montaż oraz demontaż pomostu podwieszanego.

Systemowe podesty do szalunków – co warto wiedzieć? 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa prac prowadzonych na deskowaniach ściennych należy pamiętać o zastosowaniu podestów do szalunków ściennych.

Tak jak w przypadku podwieszanych pomostów roboczych, tak i podczas stosowania podestów do szalunków najważniejszą kwestią jest zapoznanie się pracownika z informacjami dotyczącymi obsługi i prawidłowego zastosowania oraz montażu podestu. Przedstawione w instrukcji wytyczne muszą być kategorycznie przestrzegane. Nie należy stosować uszkodzonych elementów urządzenia oraz montować wszelakiego rodzaju zamienników.

W przypadku szalunków ściennych doskonale sprawdzą się podesty robocze 70×70, które można wykorzystać przy betonowaniu słupów. W przypadku płyt standardowych stosujemy podest roboczy 70×145 dostępny z opcją regulacji oraz zamontowanym włazem wejściowym. Podest 70×238 stosowany dla płyt wielkopowierzchniowych również został wyposażony w opcję regulacji oraz właz wejściowy. Główne elementy wpływające na bezpieczeństwo pracy użytkownika podestu to jego płaska powierzchnia, chowane uchwyty transportowe, barierka poprzeczna, barierka szczytowa stała oraz ruchoma. Bezpieczeństwo podczas wejścia na podest gwarantuje właz i drabina teleskopowa zaczepiana o specjalne uchwyty drabiny będące częścią stałą podestu.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!