Czyszczenie i konserwacja szalunków budowlanych – jak przebiega cały proces?

17 marca 2022

Każda firma zajmująca się wynajmem szalunków budowlanych musi dbać o ich stan techniczny. Również kupując tego rodzaju sprzęt na potrzeby własnej firmy, należy dbać o jego czyszczenie i konserwację. W końcu jest to niezbędne, by wykorzystać go na kolejnej budowie. Dzięki wyspecjalizowanym maszynom można pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać czyszczenie, ale i konserwacja szalunków budowlanych.

Szalunki budowlane – jak należy o nie dbać? 

Każda firma, która korzysta z szalunków budowlanych, nie tylko tych wynajmowanych, ale również zakupionych na własny użytek, musi dbać o ich czystość oraz stan techniczny. Istotne znaczenie ma również sprawdzanie ewentualnych uszkodzeń i ich naprawa. Dzięki szalowaniu można przyspieszyć pracę na budowie oraz zachować bezpieczeństwo pracujących tam osób. Aby zmniejszyć koszty pracy na poszczególnych budowach, często stosuje się używane wcześniej szalunki budowlane. Jednak każdy element musi spełniać standardy jakości i bezpieczeństwa. Stąd istotne znaczenie ma zarówno czyszczenie, jak i konserwacja sprzętu. Płyty szalunkowe wykonane są ze sklejki kompozytowej albo sklejki powlekanej utwardzanym tworzywem. W celu uzyskania równej powierzchni betonu, przed ponownym zastosowaniem płyty szalunkowe muszą zostać oczyszczone, a ewentualne ubytki naprawione. Bywa oczywiście tak, że uszkodzenia są na tyle duże, że sklejkę trzeba wymienić na nową. Rama szalunku po dokładnym oczyszczeniu z pozostałości betonu musi zostać dodatkowo zabezpieczona specjalnym woskiem, co zapobiega ponownemu osadzaniu się betonu. Na sklejkę nakładany jest natomiast płyn antyadhezyjny.

Maszyny do czyszczenia szalunków budowlanych – co warto wiedzieć i jak przebiega proces czyszczenia? 

Czyszczenie szalunków budowlanych obejmuje czyszczenie ram, ale i wszelkich drobnych elementów. Tutaj stosowane są nowoczesne linie technologiczne. Zautomatyzowane urządzenia znacząco przyspieszają proces czyszczenia, nie są też mniej dokładne od pracy ręcznej.

1. Schwarz Maschinenbau – precyzja czyszczenia szczotami kompozytowymi i system filtracji powietrza

Na wyposażeniu naszego magazynu znajdującego się w Pomykowie jest maszyna do czyszczenia szalunków budowlanych firmy Schwarz Maschinenbau. Główną pracę czyszczącą, ścierającą i odkurzającą wykonują, obracające się wokół własnej osi, kompozytowe szczotki, choć urządzenia posiadają także specjalne rury wydmuchujące zanieczyszczenia. Zamknięty system filtracji powietrza niweluje ryzyko powstawania dodatkowych zanieczyszczeń. Dzięki zaawansowanym systemom nie ma konieczności stosowania środków chemicznych do czyszczenia. Dzięki temu trwałość szalunków budowlanych zostaje zachowana.

schwarz maschinenbau maszyna do czyszczenia szalunków budowlanych fw system szalunki budowlane

2. Maszyna do czyszczenia szalunków budowlanych niemieckiej firmy PLANK

W FW system pamiętamy, że również drobne elementy takie jak: zamki, belki, nakrętki, także muszą zostać poddane procesowi gruntownego czyszczenia. Te, a także inne elementy czyścimy w maszynie bębnowej nowej generacji niemieckiej firmy PLANK. Szybki obrót bębna nie generuje wysokiego poziomu hałasu, a jednocześnie gwarantuje pozbycie się z drobnych elementów mieszanki betonowej. Podczas gdy urządzenie wykonuje swoją pracę, pracownik może zajmować się czymś innym. Tutaj również mamy system filtracji powstałych wskutek czyszczenia pyłów, które z maszyny odsysane są bezpośrednio do filtra a później do pojemnika.

maszyna plank, czyszczenie szalunków budowlanych, fw system

3. Myjka wysokociśnieniowa do czyszczenia płyt wielkopowierzchniowych

Do czyszczenia płyt szalunkowych na naszym magazynie sprawdza się również myjka wysokociśnieniowa. Pracownicy używają jej do czyszczenia płyt wielkopowierzchniowych, kozłów oporowych czy podpór stropowych. Dzięki takiemu wyposażeniu można poradzić sobie z dużymi zanieczyszczeniami elementów szalunków budowlanych.           

Dlaczego czyszczenie szalunków budowlanych i ich konserwacja są tak ważne?  

Czyszczenie i konserwacja szalunków budowlanych zapewniają bezpieczeństwo pracy na budowie, a nowo powstały beton dzięki tym zabiegom pozbawiony jest nierówności. Dbając o należyty stan szalunków, dbamy przede wszystkim o ich bezpieczne użytkowanie i obniżamy ryzyko wypadku na budowie. Możemy również w ten sposób obniżyć koszty prowadzonej działalności, gdyż nie trzeba co chwilę inwestować w nowe sprzęty. Oczywiście wynajmując szalunki budowlane, trzeba oddać je w takim stanie, w jakim zostały wydane z magazynu. Dlatego, jeśli nie dysponuje się odpowiednim sprzętem do czyszczenia automatycznego, warto oddać je do firmy, która się tym zajmuje. Pamiętajmy również że odpowiednia konserwacja szalunków sprawia, że nawet późniejsze ich ręczne czyszczenie może przynieść odpowiednie rezultaty i nie będzie tak czasochłonne. Zawsze należy sprawdzać stan szalunków przed ponownym ich wykorzystaniem, a w razie ich uszkodzenia zadbać o naprawę. W końcu dzięki temu nie muszą trafić do odpadów budowlanych i można dbać w ten sposób o bardziej ekologiczną budowę.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!