Wpływ szalunków fundamentowych na trwałość i stabilność konstrukcji

19 czerwca 2024

Stawiając każdy budynek, nie można się obejść bez szalunków. W poniższym artykule zajmiemy się stricte szalunkami fundamentowymi, wyjaśniając, jak ważny jest ich wpływ na trwałość i stabilność konstrukcji.

Rola szalunków w procesie budowy fundamentów

Rola szalunków fundamentowych jest niezwykle istotna. Te tymczasowe konstrukcje mają bowiem kluczowe znaczenie w procesie budowy solidnych fundamentów, niepodatnych na zniszczenie czy inne czynniki degradacyjne. Dzięki szalunkom możemy uformować beton wedle wymagań, który prawidłowo zawiązuje się i twardnieje, zapewniając odpowiedni kształt i wymiary. Szalunki budowlane zapewniają więc precyzyjne odwzorowanie projektu architektonicznego, co jest niezbędne dla stabilności oraz trwałości całej konstrukcji. Szalunki to pewność na każdej budowie, gwarancja, że beton się nie rozleje i nie będzie tworzył nieregularnej, niejednorodnej formy. Prowadziłoby to do osłabiania struktury budynku, czyli potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. 

Jak widzimy, rola szalunków w procesie budowy fundamentów jest nie do przecenienia, ale nie tylko tego rodzaju, bo również szalunki ścienne, szalunki stropowe czy szalunki słupowe mają tak samo ważne znaczenie. Utrzymują one beton w odpowiedniej pozycji, nim uzyska on wystarczającą wytrzymałość. Ma to szczególnie duże znaczenie w pierwszych godzinach po wylaniu betonu. Szalunki fundamentowe, jak również inne, wspomniane powyżej rodzaje są też odporne na bardzo niebezpieczne zjawisko, jakim jest przesuwanie się betonu pod wpływem sił zewnętrznych, na przykład wibracji czy zmian temperatury. Oczywiście, żeby tak było, trzeba je wykonać zgodnie z instrukcją producenta szalunków oraz godnie ze sztuką budowlaną. 

Wpływ na trwałość fundamentów

Właściwe zastosowanie szalunków ma ogromny wpływ na jakość fundamentów. Dobrze wykonane zapobiegają deformacjom i pęknięciom podczas wiązania betonu. W efekcie gotowy fundament ma wyższą trwałość, wolną od wad w strukturze, takich jak ubytki czy nierówności. To tym bardziej istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że fundamenty to podstawa każdego budynku. 

Ogromny wpływ na trwałość ma to, czy zastosujemy odpowiednie szalunki fundamentowe. Muszą być one zaprojektowane i wykonane w sposób który pozwala na równomierne rozłożenie masy betonu, eliminując tym samym lokalne naprężenia i przeciążenia. Mogą one prowadzić do deformacji fundamentów. Unikanie tych problemów to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji, lecz również przedłużenie jej żywotności. Fundamenty, w których nie ma defektów są mniej podatne na działanie czynników zewnętrznych, jak wilgoć czy zmiany temperatury. Musimy więc koniecznie się o to zatroszczyć, co tyczy się w takim samym stopniu wszystkich szalunków – zarówno szalunków fundamentowych, szalunków ściennych, jak i szalunków stropowych

Stabilność konstrukcji dzięki odpowiedniemu szalowaniu

Szalunki fundamentowe mają niebagatelną rolę w kwestii zapewnienia stabilności konstrukcji budynku. Nie ma tu miejsca na żadne kompromisy. Prawidłowe położenie i poziomowanie fundamentów to klucz do tego, by obciążenia rozkładały się równomiernie na całą powierzchnię, zapobiegając groźnym przeciążeniom. Odpowiednie szalowanie gwarantuje, że fundamenty są formowanie zgodnie z projektem, dzięki czemu mają one właściwą geometrię i stabilność. 

To w efekcie przekłada się na równomierne przenoszenie obciążeń z całej konstrukcji na grunt. Nie ma więc ryzyka osiadania, a w konsekwencji innych znaczących zagrożeń dla całej konstrukcji, jak deformacje czy pęknięcia ścian. Jak widzimy, szalowanie fundamentów ma ogromne znaczenie dla trwałości konstrukcji, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa budynku. Bez tego fundamenty ulegają degradacji, co przekłada się na poważne problemy konstrukcyjne w przyszłości. 

Nowoczesne technologie i materiały szalunkowe

Niezależnie od tego jak duża konstrukcja powstajeszalunki mają ogromnie ważną rolę w zapewnieniu trwałości i stabilności fundamentów. W tym celu stosuje się różne materiały, jak drewno, stal, aluminium i tworzywa sztuczne. 

Drewno – mimo że to tradycyjny materiał – jest w dalszym ciągu niezwykle popularne, głównie z tego powodu, iż jest łatwo dostępne i bezproblemowe w obróbce. Wiele dobrego powiemy też o stali i aluminium, bo cechuje je ogromna wytrzymałość, a jednocześnie lekkość. Są więc niezawodne i odporne na różne uszkodzenia oraz przeciążenia, przy czym nie są ciężkie, więc są wygodne w montażu i użytkowaniu. Tworzywa sztuczne zaś wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne i chemikalia, dlatego też są coraz popularniejsze. 

Na uwagę zasługują również takie innowacyjne rozwiązania jak szalunki systemowe FW System. Dzięki nim wykonanie różnych elementów z betonu odbywa się bardzo szybko i zdecydowanie sprawniej, niż w przypadku innych metod szalunkowych. Sprawia to, że koszt inwestycji jest ograniczony. Równie istotne są kwestie bezpieczeństwa, gdyż szalunki systemowe zapewniają wysoki poziom ochrony. Montaż i demontaż przebiega bez żadnych zakłóceń i nieoczekiwanych zdarzeń.  Firma FW System ma w swojej ofercie niezawodny system Optima i Optimax. Cała konstrukcja szalunku jest doskonale dopracowana pod każdym względem. Ramy dostępne w wielu wymiarach, wykonane z profili stalowych, wzmocnione dodatkowo ryglami, wypełnione także wysokogatunkową sklejką o grubości 15 mm. Co równie ważne, system Optima i Optimax są w pełni kompatybilne z innymi systemami dostępnymi na rynku.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!