Techniki montażu i demontażu szalunków – krok po kroku

22 lipca 2024

Montaż i demontaż szalunków pozornie wydaje się zadaniem łatwym. Należy jednak pamiętać, że od właściwego przygotowania szalunków zależy, czy prace związane z formowaniem mieszanki betonowej przebiegać będą prawidłowo i sprawnie. W jaki sposób przygotować teren i zaplanować prace oraz jak krok po kroku wykonać instalację szalunków?

Przygotowanie terenu i planowanie

Montaż szalunków wymaga odpowiedniego podejścia do tematu, a dla prawidłowego przebiegu prac konieczna jest całościowa analiza. W pierwszej kolejności należy zająć się przygotowaniem terenu. Jeszcze przed rozpoczęciem montażu szalunków wykonuje się wyrównanie powierzchni. W obrębie prowadzonych prac nie mogą znajdować się żadne przeszkody, które potencjalnie mogą nie tylko utrudniać realizację zadania, ale również stwarzać potencjalne zagrożenie dla osób przebywających na placu budowy.

Po przygotowaniu powierzchni należy zająć się wytyczeniem osi konstrukcyjnych obiektu, bardzo precyzyjnie oznaczając miejsca, w których będą znajdowały się szalunki. Błędy na tym etapie mogą przyczynić się do poważnych problemów na kolejnych etapach budowy. Zatem czynności przygotowawcze muszą zostać zaplanowane i przeprowadzone z wysoką precyzją.

Montaż szalunków – krok po kroku

W systemach ramowych szalunków ściennych stosowane są różne formaty deskowania, co ułatwia dopasowanie wielkości płyt do potrzeb danego projektu. Należy pamiętać, że składanie kolejnych komponentów może odbywać się w pozycji poziomej, dlatego też tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża. Podnoszenie konstrukcji powinno odbywać się z wykorzystaniem odpowiedniego haka transportowego, z zachowaniem środków ostrożności, aby nie uszkodzić komponentów. Kolejne płyty łączone są przy pomocy specjalnych zamków, pozwalających na rozbudowę konstrukcji w poziomie i w pionie w sposób uniemożliwiający ich rozerwanie i wzajemnie przesuwanie.

Pierwszy segment płyt w powstającym deskowaniu musi zostać ustabilizowany do podłoża. W tym celu wykorzystuje się specjalne podpory. Cały system szalunków powinien zostać złożony zgodnie z instrukcją producenta, który wskazuje m.in. jakie elementy mocujące powinny zostać wykorzystane w przypadku planowanej grubości ścian oraz w miejscach narażonych na zwiększone obciążenia spowodowane naporem masy betonowej, jak np. w narożnikach zewnętrznych.

Kolejnym etapem montażu szalunku jest mocowanie ściągami poprzez otwory ściągu w płytach. Przed wsunięciem ściągu należy usunąć zatyczkę, natomiast otwory które nie będą używane należy zabezpieczyć zatyczkami. Mocowanie ściągu wykonuje się za pomocą Nakrętki przegubowej B15-120/120 lub w przypadku wyrównania długości poprzez element wyrównujący, należy wykorzystać Nakrętkę ściągu 220.

Należy pamiętać że bardzo ważnym etapem przygotowywania deskowania systemowego jest postępowanie zgodnie z ustaloną przez producenta kolejnością działania, a także stała kontrola szczelności wykonanego mocowania. Stosowane w systemowych rozwiązaniach zamki są lekkie i wygodne w użyciu, dzięki nim można bez trudu łączyć kolejne panele rozszerzając konstrukcję w poziomie i w pionie.

W systemach szalunków ściennych aby zabezpieczyć prace prowadzone na deskowaniu, możemy utworzyć pomost roboczy wykorzystując w tym celu Wspornik pomostu roboczego. Elementem znacząco zwiększającym bezpieczeństwo pracy na wysokości jest również dedykowany, systemowy podest do szalunków. Systemowe podesty do szalunków dostępne są w wymiarach 70×238, 70×145 oraz 70×70.

Wylewanie betonu

Gdy konstrukcja szalunków została przygotowana, a poprawność instalacji sprawdzona, można przejść do procesu formowania betonu. W zależności od specyfiki danego projektu należy stosować beton odpowiednio dopasowany do potrzeb. Warto pamiętać, że stosując szalunki, konieczne jest pokrycie poszycia szalunkowego płynem antyadhezyjnym. Ostatnim etapem jest przygotowanie zbrojenia, zgodnie z wytycznymi zawartymi w projekcie budowlanym.

W procesie wylewania betonu bardzo ważne jest, aby wykorzystywać mieszankę o właściwie dobranym składzie i konsystencji. Kluczową kwestią jest też odpowiednie, równomierne rozłożenie betonu. Precyzja jest niezbędna, aby uniknąć powstawania pustych przestrzeni w strukturze. Warto użyć wibratorów pozwalających na dodatkowe zagęszczenie betonu. Po wylaniu betonu należy zadbać o wyrównanie powierzchni, wykorzystując do tego specjalne narzędzia, jak np. zacieraczki czy łopaty oraz nadać krawędzią pożądany kształt.

Bardzo ważnym etapem jest także pielęgnacja betonu, tj. stosowanie specjalnych mat i folii, które zapobiegają wysychaniu. Nie można zapominać również o zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgotności. 

Demontaż szalunków – krok po kroku

Po zakończonych pracach, gdy mieszanka betonowa zastygnie, można rozpocząć demontaż szalunków. Czas, jaki jest niezbędny, zależy w dużej mierze od rodzaju mieszanki. Przyjmuje się, że szalunki budowlane powinny pozostać w pierwotnym położeniu przez co najmniej 24-48 godzin, jednak całkowity demontaż może być wykonany dopiero po upływie kilku dni.

Podczas zdejmowania szalunków zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Ważne jest, aby nie uszkodzić wykonanego betonu. Niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich, przeznaczonych do demontażu narzędzi. Panele szalunkowe po zakończonej pracy należy dokładnie oczyścić, aby można z nich było ponownie korzystać przy kolejnych budowach.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!