Szalunki tradycyjne vs. szalunki systemowe – porównanie zalet i wad

20 października 2023

Dobór odpowiednich szalunków czy to ściennych czy stropowych może przysporzyć pewnych trudności. Między innymi z tego powodu niektórzy przedsiębiorcy decydują się na budowanie z wykorzystaniem szalunków tradycyjnych, jako tańszych i łatwiejszych w eksploatacji. Czy słusznie?
Sprawdź, co decyduje o wyborze typu deskowania i jak uniknąć błędów decydując się na konkretny rodzaj szalunków?

Wprowadzenie do świata szalunków: tradycyjne i systemowe

Szalunki tradycyjne wykorzystywane są do dzisiaj z uwagi na prostą konstrukcję, niski koszt, oraz dostępność materiałów, z jakich można deskowanie wykonać. Szalunek tradycyjny jest formą służącą do kształtowania konstrukcji betonowej, sporządzoną zwykle z desek drewnianych, powszechnie dostępnych na placach budów. Po zastygnięciu mieszanki betonowej, deski (np. szalunki fundamentowe) są usuwane, pozostawiając konstrukcję gotową do dalszych prac.

Odpowiednią wytrzymałość konstrukcji zapewniają deski o grubości około 2,5-3,5 cm. Dodatkowym wzmocnieniem są inne elementy szalunku tradycyjnego, m.in. stemple budowlane drewniane, podpierające deskowanie i utrzymywanie go na odpowiedniej wysokości, a także belki łączące deski i stemple. Niestety, pomimo łatwości wykonania, szalunki tradycyjne wymagają dużej ilości materiałów oraz nakładu pracy, którą na współczesnym placu budowy można byłoby przeznaczyć na inne, pilniejsze zadania.

Z tych powodów szalunki tradycyjne ustępują pola, na rzecz szalunków systemowych, których wykonanie z gotowych elementów znacznie przyspiesza montaż i demontaż, umożliwia także wielokrotne zastosowanie. Systemy szalunkowe podlegają podziałowi na szalunki ścienne oraz stropowe.

Szalunki systemowe: nowoczesność i efektywność

Szalunki budowlane systemowe zbudowane są zwykle ze stalowych bądź aluminiowych ram (aluminium cechuje znaczna odporność na czynniki wywołujące zjawisko korozji), natomiast poszycie stanowi wodoodporna wielowarstwowa sklejka szalunkowa, pokryta najczęściej filmem fenolowym, chroniącym powierzchnię przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych oraz zapobiega przywieraniu betonu.

Tego typu rozwiązania nie tylko wydłużają żywotność wszystkich elementów składowych szalunku. Uzyskana w ten sposób gładź betonu jest na tyle gładka, że w wielu przypadkach tynkowanie jest zbędne.

Wykorzystana w szalunkach systemowych drewnopochodna płyta szalunkowa odznacza się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi na zgięcia oraz naprężenia, co sprzyja wieloletniej i bezawaryjnej eksploatacji całego systemu.

Połączenie ram zamkami, a w narożnikach dodatkowo specjalnymi elementami metalowymi sprawia, że szalunki systemowe są trwałe, sztywne i odporne na obciążenia. Dodatkowo szeroki asortyment dostępnych akcesoriów ułatwia i przyspiesza prace montażowe.

Szalunki ścienne OPTIMAOPTIMAX
Szalunki ścienne OPTIMA/OPTIMAX
szalunki stropowe, szalunki ścienne Szalunki ścienne OPTIMA/OPTIMAX w tym akcesoria szalunkowe
Szalunki ścienne OPTIMA/OPTIMAX

Porównanie praktyczne: kiedy wybrać szalunki tradycyjne, a kiedy systemowe? 

Wybór szalunków tradycyjnych determinowany jest koniecznością ograniczenia kosztów (łatwy dostęp do taniego surowca) lub brakiem potrzeby zachowania sprzętu do kolejnych realizacji. Prosta forma konstrukcji także sprzyja zastosowaniu deskowania tradycyjnego.

Upraszczając, można przyjąć, że szalunki ścienne służą do wykonywania ścian, szalunki stropowe – do wykonywania stropów, podczas kiedy szalunki słupowe wykorzystywane są do wykonywania słupów.

Wypada jednak dodać, że rozwój technologiczny w dziedzinie szalowania spowodował pojawienie się nowych rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych, co z kolei zaowocowało dużym wyborem systemów szalunkowych.

Jest to o tyle istotne, że w wielu przypadkach sami architekci narzucają w swoich projektach odpowiednie parametry paneli wraz z umiejscowieniem przeprowadzenia ściągów.

szalunki stropowe, szalunki ścienne Szalunki ścienne OPTIMA/OPTIMAX w tym akcesoria szalunkowe
Ramowe deskowanie stropowe Topec

Podsumowanie i wnioski: jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Paradoksalnie kryterium cenowe nie powinno decydować o rodzaju zastosowanego szalunku. Warto pamiętać, że czas poświęcony na budowę deskowania tradycyjnego, można przeznaczyć na inne, znacznie istotniejsze z punktu widzenia wydajności prace. Ponadto szalunki systemowe mogą być wykorzystane wielokrotnie, można je nabyć lub wynająć.

Dobór szalunków powinien uwzględniać:

  • Liczbę szalunków w kontekście planowanych zadań budowlanych;
  • Adekwatność możliwości technicznych systemu szalunkowego do realizowanych zadań, szczególnie w przypadku deskowań o skomplikowanych kształtach;
  • Wytrzymałość szalunków z uwzględnieniem szybkiego przyrostu parcia mieszanki betonowej;
  • Dobór systemu odpowiadający geometrii konstrukcji.

I wiele innych. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty doświadczonego dostawcy wyposażenia, z uwzględnieniem możliwości skorzystania ze wsparcia merytorycznego. Specjaliści FW System dysponują pełną wiedzą na temat ekonomii i technologii zastosowania wszystkich dostępnych systemów szalunkowych. Nie obce są im także kryteria, na podstawie których następuje optymalny wybór systemów szalunkowych.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!