Szalunki systemowe vs. tradycyjne – co wybrać do swojego projektu?

19 maja 2025

Szalunki niezbędne są podczas większości prac budowlanych. Pomagają formować mieszankę betonową, aby powstała solidna i wytrzymała konstrukcja. Obecnie, poza klasycznym deskowaniem, wykorzystywane są również szalunki systemowe. Który z wariantów jest lepszy? I na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Główne różnice między szalunkami systemowymi i tradycyjnymi

Zarówno szalunki tradycyjne, jak i systemowe pozwalają na profesjonalną realizację projektu budowlanego. Oba warianty, mimo pełnienia tej samej funkcji, znacznie się różnią. Jakie różnice w szalunkach można zauważyć w kontekście czasu montażu, kosztów, łatwości transportu oraz elastyczności wykorzystania?

Czas montażu

Analizując czas montażu szalunków systemowych i tradycyjnych, można wskazać, że to te pierwsze są korzystniejszym rozwiązaniem. Jedną z najważniejszych zalet jest łatwy i szybki montaż i demontaż systemu. Systemy szalunkowe mogą być bez trudu wielokrotnie wykorzystywane.

Klasyczne deskowanie wymaga właściwego przygotowania i czasu. Elementy muszą zostać docięte do potrzeb każdego projektu i ręcznie dopasowane. Dużo ostrożności wymaga również ich demontaż, jest bardziej czasochłonny, szczególnie jeśli deski mają zostać ponownie wykorzystane na kolejnych placach budowy.

Koszty

Porównanie kosztów wymaga szerokiego podejścia do tematu oraz analizy w ujęciu krótko- i długookresowym. Nowoczesne systemy szalunkowe wiążą się ze sporym wydatkiem początkowym. Zarówno zakup, jak i najem, jest rozwiązaniem droższym, jednak w dłuższej perspektywie czasu, wypada korzystniej. Możliwość wielokrotnego wykorzystania sprawia, że w przypadku zakupu wydatek ponoszony jest jednorazowo, dlatego warto traktować go jako inwestycję. W długiej perspektywie czasu szalunki systemowe generują oszczędności, również w kontekście robocizny i czasu pracy.

Mimo niższych kosztów początkowych, w długiej perspektywie czasu tradycyjne szalunki generują sporo kosztów. Długi czas montażu zwiększa wydatki związane z robocizną oraz wydłuża czas realizacji zadania. Aby tradycyjne szalunki mogły zostać ponownie wykorzystane, należy zachować dużą ostrożność podczas ich demontażu. Proces nie zawsze przebiega zgodnie z oczekiwaniami, co zwiększa ryzyko strat materiałowych po rozbiórce.

Łatwość transportu

Kolejnym czynnikiem, na jaki trzeba zwrócić uwagę jest łatwość transportu. Możliwość sprawnego przewożenia pomiędzy budowami ułatwia i przyspiesza realizację kolejnych prac budowlanych w innej lokalizacji.

Szalunki systemowe to elementy o standaryzowanym kształcie i rozmiarach, co usprawnia układanie takich samych elementów w paczki i ułatwia składowanie i przewożenie. Dodatkowym atutem jest materiał, z którego są wykonane systemy szalunkowe. Coraz częściej poszczególne elementy wykonane są z lekkiego aluminium.

W szalunkach tradycyjnych masa elementów może być większa, szczególnie gdy drewno jest mokre. Wariant ten jest rozwiązaniem mniej mobilnym, ze względu na zróżnicowany kształt i długość desek.

Elastyczność dostosowania do projektów budowlanych

Porównując elastyczność obu wariantów, można zauważyć, że zarówno tradycyjne szalunki jak i systemowe łatwo dopasować do danego projektu. Wykorzystanie drewnianych desek do budowy szalunku sprawia, że można je dowolnie przyciąć i dopasować właściwie do każdego kształtu. To rozwiązanie idealne do niestandardowych projektów.

Systemy szalunkowe ze względu na mnogość elementów są równie elastyczne i świetnie sprawdzają się w powtarzalnych konstrukcjach, o regularnych kształtach.

W jaki sposób szalunki systemowe mogą poprawić bezpieczeństwo i jakość prac wykonywanych na budowie?

Wykorzystanie szalunków systemowych może poprawić bezpieczeństwo na budowie, ponieważ konstrukcje te są:

  • stabilne i wytrzymałe;
  • wyposażone w zintegrowany system zabezpieczeń.

Nowoczesne szalunki systemowe to rozwiązania spełniające obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Wybór szalunków systemowych pozwala również poprawić jakość prac, ze względu na doskonałą precyzję wykonywanych elementów konstrukcji betonowej. Ponieważ części systemu produkowane są z zachowaniem najwyższych standardów, przekłada się to na jakość tj. gładkość powierzchni oraz redukcję błędów wykonawczych.

Rodzaj szalunków a tempo realizacji inwestycji

Wybór szalunków do budowy bezpośrednio wpływa na tempo realizacji inwestycji. Jeśli liczy się czas wykonania, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się rozwiązania systemowe. Powtarzalne elementy oraz ustandaryzowany sposób montażu bez konieczności ręcznego docinania bardzo korzystnie wpływa na przyspieszenie prac. To ważne szczególnie w przypadku dużych obiektów, w których tradycyjne szalowanie byłoby nie tylko czasochłonne, ale mogłoby wpłynąć negatywnie na jakość realizacji.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy szalunkami tradycyjnymi i systemowymi powinien być podjęty indywidualnie, w oparciu o specyfikę danego projektu. Nowoczesne systemy szalunkowe pozwalają na przyspieszenie prac budowlanych, są też łatwe w montażu, wygodne w transporcie, ale przede wszystkim – zapewniają lepsze bezpieczeństwo pracownikom budowy. Z kolei szalunki drewniane są wymagającym i czasochłonnym rozwiązaniem nie zawsze stanowiącym dobry wybór.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!