Szalunki stropowe – jakie rozwiązanie wybrać?

17 maja 2024

Szalunki stropowe wykorzystywane są na każdej budowie. Dawniej – deski i stemple, obecnie coraz częściej zastępowane są systemami szalunkowymi. Jakie są rodzaje szalunków stropowych i jakie kryteria należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni wariant?

Rodzaje szalunków stropowych – przegląd opcji

Szalunki to szeroki asortyment produktów. W zależności od tego do czego będą wykorzystywane dzieli się je na szalunki fundamentowe, ścienne oraz stropowe. Wśród podstawowych elementów systemu szalunkowego do wykonania stropów wymienić należy deskowanie oraz podpory (stemple budowlane). Dzięki dodatkowym elementom szalunków przygotowywana jest specjalna konstrukcja – na deski wylewany jest beton, a zadaniem podpór jest podtrzymywanie deskowania do czasu, aż beton całkowicie zastygnie.

Jednym z podstawowych kryteriów, które pozwalają na klasyfikację szalunków stropowych jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Wyróżnia się szalunki:

  • drewniane;
  • aluminiowe;
  • stalowe.

Szalunki stropowe dobierane są według potrzeb danego projektu, zawsze jednak należy stawiać na sprawdzone rozwiązania. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie prace wykonane zostaną prawidłowo, a osoby pracujące na budowie zapewnione będą miały maksymalne bezpieczeństwo.

Szalunki wykonane z desek to jedno z najprostszych rozwiązań, jakie stosowane były i nadal są na budowach, choć już coraz rzadziej. Deski wykorzystywane są do przygotowania specjalnej formy, do której wylewana jest mieszanka betonowa. Do wykonania deskowania drewnianego najczęściej wybierane są sosnowe deski, o grubości od 25 do 32 mm. Wśród największych zalet takiego rozwiązania wyróżnia się stosunkowo niski koszt, w porównaniu do innych wariantów. Należy jednak pamiętać, że przygotowanie szalunków drewnianych – mimo iż łatwe – bywa czasochłonne.

W przypadku szalowania na szczególną uwagę zasługują aluminiowe szalunki stropowe, które cechuje lekkość, a zarazem wytrzymałość i wygoda użytkowania. Ze względu na charakterystyczną budowę są nazywane także szalunkami panelowymi. Konstrukcja opiera się na solidnej ramie wykonanej z aluminium. Ten lekki materiał ułatwia transport i użytkowanie tego typu szalunków. Z kolei wewnątrz ramy znajduje się sklejka szalunkowa. Szalunki systemowe aluminiowe są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, odkształcania, pękanie itp. Jest to obecnie coraz częściej wybierane rozwiązanie przez inwestorów.

Szalunki stalowe również są trwałe i wytrzymałe. Dzięki temu, podobnie jak aluminiowe, mogą być stosowane wielokrotnie. Stal jest cięższa niż aluminium, dlatego stosowana jest w projektach wymagających, dużych, w których przede wszystkim liczy się wytrzymałość.

Kryteria wyboru szalunków stropowych – kluczowe czynniki

Wybór odpowiednich szalunków warto oprzeć na określonych kryteriach, uwzględniając specyficzne potrzeby projektu. Warto jednak wskazać ogólne kryteria, na jakie w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę.

Pierwszym z nich jest wytrzymałość. Tylko solidne komponenty gwarantują bezpieczeństwo osób pracujących na budowie oraz właściwe i terminowe wykonanie powierzonych etapów prac. Trzeba mieć świadomość, że jeśli szalunki stropowe nie będą rozwiązaniem wysokiej jakości, to powstający strop może posiadać skazy, takie jak zniekształcenia lub pęknięcia. Jeśli na etapie zastygania betonu siły zostaną źle rozłożone, to jest to poważnym błędem. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na wybór wariantu szalunków stropowych, aby zapewnić wytrzymałość całej konstrukcji.

Dużym atutem współczesnych systemów szalunkowych są ujednolicone standardy montażu. To cecha, która sprawia, że prace mogą być wykonane szybciej i bardziej efektywnie. Odpowiednio opracowana i czytelna instrukcja montażu jest podstawą bezpieczeństwa.

Sporo uwagi trzeba poświęcić również indywidualnym czynnikom. Tam, gdzie siły zastygającego betonu będą duże, np. ze względu na obszerną powierzchnię stropu, najlepiej będzie wybrać systemy stalowe, cechujące się najwyższą wytrzymałością, odpornością na odkształcenia. Każde z rozwiązań posiada specyficzne parametry, które informują o możliwości wykorzystania, a jedną z ważniejszych jest oczywiście nośność, czyli zdolność do przejęcia obciążeń.

Ważnym czynnikiem jest też możliwość indywidualnego dostosowania systemu szalunków do różnych projektów. Nowoczesne systemy są łatwe w obsłudze, a ich specyficzna konstrukcja pozwala na łatwe dostosowanie rozmiarów, wysokości podpór. Wszystko dzięki możliwości ich regulacji.

Innowacyjne systemy szalunkowe – usprawnienie pracy na budowie

Technologia i innowacyjne metody wprowadzają wiele zmian zarówno w codziennym życiu, w przemyśle, jak i w budownictwie. Systemy rusztowań nie tylko przyspieszają i ułatwiają pracę, ale też zapewniają pracownikom większe bezpieczeństwo.

Gotowe formy można szybko i łatwo przygotować, dopasowując do indywidualnych potrzeb danego projektu budowlanego. Dużym atutem jest też to, że systemy można łatwo rozbudowywać. Zdecydowanie przyspiesza to pracę na projekcie, ponieważ czas potrzebny na rozłożenie i demontaż konstrukcji jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznych rozwiązań.

Nowoczesne systemy szalunkowe pozwalają dodatkowo przygotować idealnie gładką, perfekcyjną powierzchnię stropu. Dzięki temu w zastygającym betonie nie powstają ubytki czy niedoskonałości, wymagające dalszej poprawy. Innowacyjne rozwiązania pomagają stworzyć różnorodne formy i kształty, są bardziej uniwersalne i praktyczne niż tradycyjne deski.

Wsparcie techniczne – rola doradztwa w doborze szalunków

Szukając odpowiedniego dla siebie rozwiązania najlepiej jest stawiać na profesjonalne systemy, znanych producentów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad potrzebami danego projektu. Wymagania inwestycji czy czas realizacji, to wybrane czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym. Dużą pomocą może okazać się techniczne, profesjonalne wsparcie doradców, którzy pomogą dopasować optymalne rozwiązanie.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!