Szalunki przy budowie domu – które elementy sprawdzą się na budowie?

19 kwietnia 2022

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, czasochłonne i kosztowne. Wymaga ono dokładnego przemyślenia wszelkich działań i właściwego przygotowania. Dom to inwestycja na lata, dlatego wszystko musi być wykonane idealnie, solidnie i trwale. Jednym z istotnych elementów, bez których nie można obejść się na budowie są szalunki. Co to takiego oraz jaką rolę pełnią na budowie?

Szalunki budowlane – jaką rolę pełnią przy budowie domu?

Przy każdej budowie jednym z elementów, bez których nie ma mowy o wykonaniu prac są szalunki budowlane. Bez nich nie ma możliwości, aby prawidłowo wylać ławy fundamentowe, stropy, a nawet schody. Szalowanie wykorzystywane jest podczas budowy  to konstrukcja tymczasowa, którą przygotowuje się po to, by beton uzyskał z góry ustalony kształt. W praktyce na budowach do przygotowania szalunku wykorzystuje się nie tylko deski, bo świetnie sprawdzi się też wodoodporna sklejka szalunkowa.

Odpowiednie wykonanie szalunku pozwala rozpocząć prace związane z wylaniem betonu. Jest on umieszczany w przestrzeni wyznaczonej przez konstrukcję, dzięki czemu całość od początku kształtowana jest zgodnie z przyjętym projektem. W momencie, gdy uzyska on finalną konsystencję i zaschnie – szalunki mogą zostać zdemontowane.

Budowa domu – jakie elementy szalunkowe będą potrzebne?

W praktyce budowlanej szalunki występują w różnych wariantach, w tym: szalunki stropowe, szalunki ścienne, szalunki fundamentowe, w zależności od tego, do czego zostaną wykorzystane.

Przez wiele lat tymczasowa konstrukcja pozwalająca na wiązanie betonu wykonywana była przede wszystkim z desek oraz stempli drewnianych. Ich wykonanie ma jednak jedną sporą wadę – jest rozwiązaniem dość czasochłonnym, odpowiednie wykonanie całości zajmuje dużo czasu, dlatego coraz częściej stosowane są systemowe rozwiązania.

Od pewnego czasu dużą popularnością i zainteresowaniem cieszą się szalunki systemowe. Sprawdzają się one świetnie podczas prac związanych z wykonywaniem ścian czy innych obiektów. Cała konstrukcja przygotowywana w oparciu o rozwiązanie systemowe wykorzystuje metalowe elementy – zazwyczaj stalowe lub aluminiowe, które są wypełnione wysokogatunkową sklejką grubości 15mm. W przypadku systemów ściennych są one łączone ze sobą specjalnymi zamkami, natomiast konstrukcja stropowa – wykorzystuje sklejkę szalunkową w postaci pulpitu, która ułożona jest na podpartych stemplami dźwigarach. Rozwiązania systemowe cechują się wyjątkowymi zaletami np. możliwością regulacji wysokości, ale przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Poszczególne elementy są rozstawiane znacznie szybciej niż w przypadku klasycznej deski i stempli. W przeciwieństwie do deski świetnie sprawdzą się m.in. tam, gdzie zgodnie z planem ma zostać uzyskany kształt inny niż prosty.

Szalunki na budowie domu – kupić czy wynająć?

Do dzisiaj można często spotkać ogłoszenia, w których osoby prywatne kończące budowę oferują sprzedaż drewnianych stempli budowlanych. Jednak w wielu sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z nowoczesnych systemów szalunkowych. Należy pamiętać, że cała konstrukcja wymaga właściwego przygotowania i nie ma tu mowy o szukaniu oszczędności, bo od jakości wykonania zależy późniejsza wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowników budynku. Taki system pozwala przyspieszyć budowę, jednak trzeba wiedzieć, że jego zakup jest dość kosztowny. Gdy planujemy budowę własnego domu to wydatki trzeba dobrze planować, bo jest ich naprawdę dużo. W niektórych sytuacjach warto szukać rozwiązań alternatywnych, które pozwolą na pewne oszczędności. Tak jest w przypadku wynajmu szalunków systemowych, które z racji materiału, z którego są wykonane nie ulegają niszczeniu jak klasyczne deski i z powodzeniem mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Wypożyczenie, zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i małych firm będzie rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym i pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów. Inaczej wygląda kwestia w odniesieniu do dużych podmiotów, które często realizują zlecenia związane z wykonaniem fundamentów czy innych konstrukcji wymagających wykorzystania szalunków. W takiej sytuacji warto bardzo szczegółowo przeanalizować koszty, aby wybrać rozwiązanie bardziej opłacalne.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!