Szalunki fundamentowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

22 czerwca 2022

Wzniesienie budynku nie jest możliwe bez wykonania solidnego fundamentu. Do jego powstania potrzebna jest nie tylko wysokiej jakości mieszanka betonowa o odpowiednich właściwościach, ale przede wszystkim swoiste „rusztowanie”, czyli właściwie deskowanie, utrzymujące mieszankę betonową w ryzach do momentu związania betonu. Co warto wiedzieć na temat szalunków fundamentowych? Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

Szalunki fundamentowe – czym się charakteryzują? 

Wybór szalunków budowlanych zależny jest od warunków geologicznych, czyli rodzaju i nośności gruntu, a także głębokości przemarzania gruntu. Szalunki są odpowiedzialne za utrzymanie mieszanki betonowej w ryzach do momentu jej związania. Mogą być wykonane metodą tradycyjnego deskowania albo przy użyciu tzw. szalunków systemowych, które znacząco przyspieszają tempo prac. Wykonanie szalunków z desek i stempli jest niezwykle pracochłonne, dlatego zamiast nich, co raz częściej wybierane są szalunki systemowe, które składają się ze stalowej ramy wypełnionej sklejką. Szalunki fundamentowe łączy się za pomocą zamków prostych, narożnych i nastawnych oraz ściągów i nakrętek. Stosowane są także zaczepy ściągu, belki usztywniające, napinacze czy podpory. Systemowe szalunki fundamentowe zapewniają wykonanie fundamentu z dużą dokładnością.                 

Na co należy zwrócić uwagę podczas szalowania fundamentów? 

Wykonanie fundamentów wymaga wykonania i poszerzenia odpowiedniego wykopu, w którym umieszczany jest szalunek. Zanim jednak powstanie konstrukcja do wylania fundamentu konieczne jest zalanie wykopu chudym betonem. Stosowanie szalunków systemowych zapewnia uzyskanie odpowiedniej struktury betonu i pożądanego kształtu fundamentów. Gwarantuje łatwość i szybkość montażu. Płyty wyposażone są w fabryczne otwory, które ułatwiają zastosowanie elementów zabezpieczających przed ich przesuwaniem, czyli ściągów, nakrętek i zamków. Przy wykonywaniu szalowania należy przestrzegać dopuszczalnego parcia mieszanki betonowej na deskowanie, które jest ściśle określone dla danego systemu szalunkowego.           

Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej do szalowania fundamentów? 

Dla każdej firmy budowlanej terminowe wykonywanie poszczególnych etapów inwestycji jest bardzo ważne. Dlatego stosowanie systemowych szalunków fundamentowych jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż wykonywanie tradycyjnego deskowania. Firma FW System w swojej ofercie posiada system Optima i Optimax. Ramy dostępne w wielu wymiarach, wykonane są z profili stalowych, wzmocnione są ryglami i wypełnione wysokogatunkową sklejką o grubości 15 mm. Gwarantują trwałość, szybkość i bezpieczeństwo wykonywanej pracy przy budowie fundamentów. System Optima i Optimax to również kompatybilność z innymi systemami dostępnymi na rynku. Nasza firma oferuje wynajem szalunków budowlanych z okresem dzierżawy dopasowanym do potrzeb inwestora. Nie trzeba angażować powierzchni magazynowej, a systemy szalunkowe mogą być dowiezione bezpośrednio na plac budowy. System Optima jest zaprojektowany dla przenoszenia ciśnień świeżego betonu o wartości granicznej 60 kPa dla deskowania jednokondygnacyjnego i 55 kPa dla deskowania wielokondygnacyjnego. W przypadku systemu Optimax możliwe jest przenoszenie ciśnienia świeżego betonu o wartości granicznej 82,5 kPa przy odpowiednim ustawieniu płyt dla deskowania jednokondygnacyjnego. Dla deskowania wielokondygnacyjnego w tym systemie Optimax dopuszczalne parcie wynosi 60 kPa. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych zapobiega powstawaniu śladów szalowania na strukturze betonu. Odlewane naroża ułatwiają demontaż szalunku i zapewniają jego ochronę przed uszkodzeniem, a tym samym możliwość ponownego zastosowania w ramach kolejnej inwestycji budowlanej.         

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!