Szalunki do budowy domu jednorodzinnego – kupić czy wynająć?

15 czerwca 2023

Wybór szalunków budowlanych musi być podyktowany przede wszystkim tym, do budowy jakiej konstrukcji mają służyć. Można szalować fundamenty, stropy, ale i ściany, schody czy balkony. W przypadku wielu projektów budowlanych zależy nam na czasie, ale i ograniczeniu kosztów. Stąd pojawia się pytanie, czy lepiej kupić czy wynająć szalunki do budowy domu jednorodzinnego?

Czym należy kierować się wybierając szalunki?

Należy zacząć od tego, do czego mają być wykorzystane szalunki budowlane. Jeżeli mają posłużyć do wykonania fundamentów, to trzeba zwrócić uwagę na to, by powierzchnia desek była równa i zachowane były prostopadłe kąty. Można wybrać deski sosnowe do wykonania szalunków tradycyjnych, ale i płyty OSB, płyty MFP czy też sklejkę. Szalunki systemowe to ocynkowane ogniowo ramy wykonane z profili stalowych wzmocnionych ryglami i wypełnione wysokogatunkową sklejką. Płyty są łączone zamkami, co zapewnia szczelność konstrukcji, a jednocześnie nieodcinanie się szalunku na betonie. Systemowe szalunki ścienne pozwalają na szybszą realizację projektu budowlanego i tym samym wykonywanie kolejnych etapów prac budowlanych w zakładanych ramach czasowych. Na pewno gdy projekt jest bardziej skomplikowany czy duży, to wybór szalunków systemowych jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż gwarantuje nie tylko odpowiednie tempo prac, ale i ich dokładność. Oczywiście nie można również nie poruszyć kwestii posiadanego budżetu. Niektóre rozwiązania systemowe są bardziej kosztowne od innych, ale i ten problem można rozwiązać. Najważniejsze jest, by dopasować szalunki do wymogów i specyfiki danej budowy. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów i dobrze dopasowanych komponentów. 

Jak wykorzystać aluminiowe szalunki stropowe na budowie?

Czas w trakcie prac budowlanych pełni dużą rolę. Jest to związane także z tym, że poszczególne etapy muszą być dopasowane do panujących warunków pogodowych. Z tego względu, bywa że zdarzają się przestoje. W przypadku silnych opadów deszczu i wykonywania szalunku stropowego trzeba mieć pewność, że konstrukcja, jak i mieszanka betonowa będzie odpowiednio chroniona przed wilgocią. Zresztą upał również nie jest korzystną sytuacją, gdyż beton nie powinien wiązać się zbyt szybko. W takiej sytuacji beton musi być polewany, zraszany wodą o odpowiednim ciśnieniu, by zbyt szybko nie odparowywała. Wracając do kwestii konstrukcji szalunku w obydwu przypadkach powinna być odporna na wilgoć, dlatego doskonałym wyborem mogą być aluminiowe szalunki stropowe. W ich przypadku mamy do czynienia jedynie z 3 podstawowymi elementami – płytami, głowicami i podporami, które łączy się ze sobą, co pozwala na wykonanie szalunków w ekspresowym tempie. To dobre rozwiązanie także do domów jednorodzinnych, a nie tylko do szalowania dużych konstrukcji. Aluminiowe szalunki stropowe do domów jednorodzinnych na pewno sprawdzą się wtedy, gdy szalowanie i betonowanie stropu trzeba wykonać szybko. Płyty ze sklejki czy trójwarstwowe drewniane płyty, a także dźwigary i stemple budowlane także sprawdzą się w małym budownictwie. Są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, choć trzeba pamiętać, że wykonanie szalunku dla stropu będzie nieco bardziej pracochłonne niż w systemach aluminiowych, które co jeszcze raz warto podkreślić nie są dedykowane jedynie do dużych projektów budowlanych.

Czy lepiej kupić, czy wynająć szalunki do budowy domu jednorodzinnego?  

Wybierając szalunki do budowy domu jednorodzinnego, nie zwraca się uwagi jedynie na materiały, rozmiar płyt, odpowiednie komponenty czy nośności konstrukcji, bo ważne są także koszty. Budowa domu jednorodzinnego jest podzielona na etapy i na każdy etap ma się określony budżet, w którym należy się zmieścić, biorąc pod uwagę materiały budowlane i akcesoria potrzebne na placu budowy. Dlatego zakup szalunków w przypadku inwestora budującego w systemie gospodarczym nie jest dobrym wyborem, wszak potem konieczne jest ich odsprzedanie. Znacznie lepiej zdecydować się na wynajem szalunków budowlanych. Zresztą takie rozwiązanie jest dobrą opcją przede wszystkim dla firm budowlanych. W końcu szalunki mogą trafić bezpośrednio na plac budowy ze wszystkimi komponentami, także tymi stosowanymi do przechowywania elementów szalunkowych. Dzięki temu nie trzeba martwić się o odpowiednie składowanie szalunków. Po wykorzystaniu wystarczy wyczyścić szalunki, a potem można wykorzystać je na kolejnym placu budowy. To wygodne rozwiązanie zarówno dla małych, średnich, jak i dużych firm budowlanych. Zakup jest dobrą opcją dla firmy, gdy dysponuje odpowiednim budżetem, ale i zapleczem magazynowym oraz własnym transportem. Rozwiązania proponowane przez FW System, takie jak wysokiej klasy szalunki budowlane, zapewnią wysoką jakość wykonania każdej inwestycji budowanej.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!