Szalowanie jednostronne. Czym są i jakie zalety mają kozły oporowe?

21 kwietnia 2023

Kozły oporowe to specyficzny typ szalowania, pozwalający na betonowanie elementów, które byłyby problematyczne w przypadku standardowego deskowania. Co warto wiedzieć na jego temat?

Większość betonowych elementów budynków można wykonać za pomocą tradycyjnych, dwustronnych deskowań lub szalunków stropowych. W niektórych sytuacjach zastosowanie tego typu systemów może jednak być mocno utrudnione lub nieefektywne, a niekiedy nawet niemożliwe. W takich przypadkach alternatywnym wobec nich rozwiązaniem może być użycie szalowania jednostronnego – kozłów oporowych.

Kozły oporowe przeznaczone są przede wszystkim do wykonywania ścian jednostronnych – np. fundamentów, murów oporowych lub podziemnych części budynków. W określonych sytuacjach kozły mogą być wykorzystane do poziomych elementów takich jak platformy. Wówczas konieczne jest wsparcie kozła o konstrukcję obiektu – tak, by kozioł przenosił napór zastygającej mieszanki na nią. Jak widać, zastosowania jednostronnych szalowań są dość zróżnicowane, a one same są coraz częściej używane przy realizacji różnych inwestycji. W nowym wpisie wyjaśniamy, czym dokładnie są kozły oporowe, jak działają i jakie elementy wchodzą w skład systemu.

Kozły oporowe – jak działają?

Jak już wspomnieliśmy, ich podstawowe zastosowanie do szalowanie ścian jednostronnych. W porównaniu z tradycyjnym deskowaniem, systemy kozłów oporowych mają wiele zalet. Do najważniejszych zaliczyć należy z całą pewnością:

  • szybki i bezproblemowy montaż – połączenie poszczególnych elementów przebiega szybko i bezproblemowo dzięki śrubom wraz z podkładką;
  • wszechstronność – dobre systemy umożliwiają łatwe łączenie kozłów z elementami różnych deskowań
  • łatwość transportu – wymiary pojedynczych elementów są w tak dobrane, by transport nie sprawiał żadnych problemów.

Wytrzymałość szalowania oraz maksymalne rozmiary są uzależnione przede wszystkim od specyfikacji danego systemu. Dlatego warto wybierać systemy cechujące się wszechstronnością i dużą odpornością na obciążenia.

Te wymagania spełnia system kozłów oporowych, który znajdziecie Państwo w ofercie naszej firmy. Z ich użyciem można betonować ściany o wysokości nawet do 9 metrów, a w dopasowaniu wysokości konstrukcji do bieżącego zapotrzebowania pomagają podstawki śrubowe. Dzięki profilowi składającemu się z dwóch ceowników możliwe jest połączenie kozła z dowolnym rodzajem deskowania. Kozły oporowe charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Przy odpowiednim montażu, mogą one znieść napór mieszanki do 60 kN na metr kwadratowy. Stabilność całego deskowania zapewniają natomiast przeznaczone do zabetonowania pętle kotwiące oraz tylne podstawki śrubowe.

Szalunki jednostronne – elementy

Wytrzymałość, stabilność i możliwość konfiguracji systemu kozłów oporowych to wynik nie tylko najwyższej jakości wykonania oraz użycia starannie wyselekcjonowanych materiałów. Na funkcjonalność systemu duży wpływ ma także dobór poszczególnych elementów. By zapewnić możliwość zastosowania go w toku realizacji różnych inwestycji, producent włączył w jego skład:

Wszystkie te elementy znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

Kozioł oporowy 500
Kozioł oporowy 325
Sztaba kotwy 12/60
Sztaba kotwy 24/75
Element dolny SB 200
Element dolny 200/2

Szalunki jednostronne w FW System

Jako FW System oferujemy naszym klientom sprzedaż i wynajem nie tylko kozłów oporowych. W naszej ofercie znajdziecie też Państwo rozwiązania z zakresu BHP takie jak słupek zabezpieczający, czy urządzenie kotwiczące SkyReach,  pomosty robocze czy systemowe podesty do szalunków. Inwestor i wykonawca nie muszą obawiać się wystąpienia problemów wynikających z niewłaściwego doboru systemu. W razie potrzeby zapewniamy merytoryczne wsparcie aby jak najlepiej dostosować sprzęt do specyfiki danej inwestycji.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!