Systemy szalunkowe – z jakich rozwiązań można skorzystać w FW System?

15 czerwca 2022

Czasy, kiedy szalunki wykonywane były z desek i podpierane drewnianymi stemplami, powoli odchodzą w zapomnienie. Postęp technologiczny, nacisk na wydajność i bezpieczeństwo pracy oraz dostępność systemów szalunkowych, spowodowała że firmy budowlane zaczęły doceniać ogromne oszczędności, jakie płyną z zastosowania szalunków.

Szalunki ścienne 

OPTIMA i OPTIMAX to deskowanie ramowe wykonane z profili stalowych ocynkowanych ogniowo, wzmocnionych ryglami i wypełnionych wysokogatunkową sklejką grubości 15 mm.

Dodatkową ochronę stanowią odlewane naroża, które ułatwiają demontaż szalunku oraz chronią go przed uszkodzeniami.

Różnica pomiędzy systemami OPTIMA i OPTIMAX wynika między innymi z wielkości wartości granicznej przenoszenia ciśnienia świeżego betonu.

OPTIMA:

  • 60 kPa dla deskowania jednokondygnacyjnego;
  • 55 kPa dla deskowania wielokondygnacyjnego.

OPTIMAX:

  • 82,5 kPa dla deskowania jednokondygnacyjnego i przy zachowaniu poprawnego ustawienia płyt;
  • 60 kPa dla deskowania jednokondygnacyjnego i przy montażu płyty w położeniu odwrotnym;
  • 60 kPa dla deskowania wielkokondygnacyjnego i przy koniecznym stosowaniu 4 rzędów ściągów w każdej płycie, niezależnie od ustawienia płyty.

Cechą systemów OPTIMA i OPTIMAX szczególnie cenioną przez użytkowników jest wysoka jakość i dokładność wykonania konstrukcji betonowych. Mocowanie sklejki do rygli wzmacniających po tylnej części ramy powoduje, że po frontowej stronie szalunku nie ma wystających elementów mogących pozostawić ślady w strukturze betonu.

Szalunki stropowe

Bez względu na grubość stropu oraz wysokość pomieszczenia, szalunki stropowe muszą się charakteryzować wysoką wydajnością, bezpieczeństwem podczas użytkowania oraz prostą i szybką obsługą.

System szalunkowy oparty na dźwigarach drewnianych

Tradycyjny system szalunków stropowych to ekonomiczny i elastyczny system cechujący się łatwością użytkowania, szybkością szalowania oraz bezpieczeństwem. Dźwigary drewniane to niewspółmiernie niska waga w stosunku do wysokich parametrów wytrzymałościowych.
Pozostałe elementy wchodzące w skład  systemu to:
Podpory stropowe;
Stojaki trójnożne;
Głowice krzyżowe
Płyta i sklejka szalunkowa.

Ramowe deskowanie stropowe TOPEC

TOPEC to ramowe deskowanie stropowe firmy Hünnebeck. Głównymi zaletami tego systemu są trwałość i jakości wykonania.

Producent zadbał o to, by płyty, które są podstawowym elementem systemu, zamknięte były w ramach z aluminium powlekanego proszkowo. Dzięki temu uzyskano lekkie, odporne na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne elementy.

Wewnątrz ram zamontowana jest sklejka o grubości 10 mm lub sklejka PCV Ecoply. Takie rozwiązanie zapewnia wytrzymałość i gwarantuje wielokrotności wykorzystania płyt.

System szalunków stropowych TOPEC jest kompatybilny z podporami stalowymi dostępnymi w naszej ofercie.

Wykorzystanie płyt TOPEC znacznie ogranicza się ilość elementów potrzebnych do szalowania stropu (w porównaniu do systemu opartego na dźwigarach drewnianych), przyspiesza szalowanie i daje gwarancję wysokiej jakości powierzchni betonu.

Podpora ramowa ID15 

Podpora ramowa ID15 to wieża o wymiarach podstawowych w rzucie 1,0 m*1,0 m. Montaż odbywa się przy zastosowaniu 6 standardowych elementów, a dzięki wykorzystaniu ramy 100, ramy 133 lub kombinacji ram i elementów uzupełniających możemy uzyskać każdą wysokość podpory. Ważnym jest, aby w określonych odstępach stabilizować wierzę poprzez poziome kotwienia.

Dzięki regulacji głowicy i podstawki śrubowej których łącznych zasięg regulacji przekracza 33cm, wierze o dowolnej wysokości mogą być wznoszone bezstopniowo.

Należy zaznaczyć, że wszystkie elementy są ocynkowane ogniowo.

Mówiąc o systemach szalunkowych, należy bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie związanym z pracą na wysokości.

Firma FW System posiada w swojej ofercie wynajmu:

– urządzenie kotwiczące SkyReach – niezbędne podczas prac związanych z montażem szalunków;

– systemowe podesty do szalunków – które służą do zabezpieczania prac prowadzonych na deskowaniach ściennych

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz. Nasi przedstawiciele chętnie udzielą wszelkich informacji na temat interesującego Ciebie sprzętu. Zapraszamy.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!