System aluminiowych szalunków stropowych – poznajcie jego specyfikę i zastosowanie

22 lutego 2023

Coraz częściej wykorzystuje się szalunki systemowe, które można już określić mianem standardu na placu budowy. Dzięki nim można przyspieszyć pracę i zapewnić jej większą efektywność. Co warto wiedzieć na temat ramowych deskowań stropowych?

Aluminiowe szalunki stropowe – efektywność i łatwy montaż w zasięgu ręki 

Deskowanie stropu podczas budowy nie musi być ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy tylko postawić na sprawdzone rozwiązania. Każdy inwestor wie, że prace na budowie muszą być wykonane dokładnie, ale też w możliwie jak najkrótszym czasie. Dlatego też system ramowych deskowań stropowych jest trafnym rozwiązaniem. Niewątpliwie aluminiowe płyty stropowe FW-TOP od firmy FW System gwarantują dobrą wydajność pracy. Co ważne, w przypadku tego systemu stropowego pracę można wykonać nie tylko w ekspresowym tempie, ale też ręcznie, co ograniczy czas pracy. Warto wiedzieć, że ten system składa się z zaledwie trzech podstawowych elementów. Należą do nich: płyty, głowice i podpory. Inwestując w taki system można zaoszczędzić czas, przyspieszyć pracę, ograniczyć koszty. Do tego systemu można stosować podpory stropowe EP20-DB

Poznajcie najważniejsze elementy systemu FW-TOP

System FW-TOP składa się z aluminiowych płyt stropowych które dla ich większej trwałości są lakierowane proszkowo. Dzięki temu wykazują dużą odporność na zanieczyszczenia i intensywne osadzanie się betonu co w znaczący sposób ułatwia ich czyszczenie. Do tego wszystkiego są jeszcze lekkie oraz poręczne. W celu montażu i demontażu płyt szalunkowych wykorzystujemy Pręt aluminiowy montażowy 320 FW-TOP. Płyty FW-TOP to również łatwe składowanie i transport dzięki wykorzystaniu kątownika pryzmującego FW-TOP, który umożliwia układanie płyt po 8 sztuk w stosie. Należy również zwrócić uwagę na wysokiej jakości sklejkę, która pozwala na wielokrotne uzyskanie trwałej i gładkiej powierzchni betonu. Wyróżniamy tutaj poszycie z wysokogatunkowej sklejki o grubości 9 mm, ale można też zdecydować się na poszycie plastikowe. Co istotne dostępne są różne wymiary płyt: 180×90, 180×75, 180×60, 180×45, 90×90, 90×75, 90×60 i 90×45. Kolejnym elementem systemu firmy FW System jest głowica. Służy ona do podparcia, ale też wycentrowania płyt na podporach. W przypadku tego systemu głowice dostarczane są wraz ze sworzniem. Trzecim elementem systemu jest podpora regulowana, która umożliwia przenoszenie obciążeń do 20 kN na każdą długość wysuwu od 1500 mm do 5500 mm. Należy pamiętać, że podpory mogą być montowane w dwóch kierunkach: rurą wewnętrzną do góry, lub rurą wewnętrzną do dołu. 

Porównanie systemu szalunków dźwigarkowych i aluminiowych szalunków stropowych

Szalowanie jest niezbędnym elementem każdej budowy i warto pamiętać o wyborze odpowiednich systemów szalowania. Dostępne są np. systemy deskowania stropowego opartego na dźwigarach drewnianych, które uznawane są za najbardziej proste i tradycyjne systemy cieszące się dużą popularnością. Najczęściej wykorzystują je małe oraz średnie firmy budowlane. Duże znaczenie ma także fakt, że poszczególne elementy systemu mogą być przechowywane osobno. Jednocześnie w razie zużycia danego elementu, można go zastąpić nowym. Dotyczy to np. sklejki czy dźwigara. Alternatywą dla systemów dźwigarowych są aluminiowe szalunki stropowe, które najczęściej wykorzystywane są przez duże firmy, np. do budowy wieżowców, biurowców, czy innych wielkopowierzchniowych budynków. Można z nich wykonywać powtarzalne, duże stropy. Rzecz jasna z takiego rozwiązania nie muszą rezygnować nawet inwestorzy prowadzący małe firmy. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się, gdy trzeba szybko zaszalować stropy i wylać beton. System panelowy to umożliwia, a przy tym jest prosty w montażu. Zwróćcie jednak uwagę na fakt, że płyty mają takie same wymiary, co oznacza, że nie ma możliwości ich dopasowywania, jak ma to miejsce w systemie dźwigarowym. Właśnie w systemie dźwigarowym można przycinać płyty i dopasowywać je do danych preferencji. System dźwigarowy składa się też z większej ilości elementów, co niejako przekłada się na sporą elastyczność pracy, ale też koszty. Można np. obniżyć je, wymieniając dźwigary okute na te nieokute. Jeżeli inwestorowi zależy na jeszcze wyższej jakości stropu, to płyty ze sklejki mogą być wymienione na droższe płyty trójwarstwowe, które zapewniają jeszcze większą trwałość.

Czy oznacza to, że system dźwigarowy jest lepszy? Otóż niekoniecznie. Trzeba pamiętać, że systemy należy dobierać pod kątem budowy. System panelowy jest droższy, co inwestorzy mogą uznać za wadę, ale z drugiej strony można określić go mianem zdecydowanie bardziej nowoczesnego. Jest też łatwiejszy w przechowywaniu czy przewożeniu. Kolejną zaletą jest szybkość szalowania. Wybierając system szalowania, trzeba wziąć pod uwagę swój budżet, należy dobierać go także pod kątem budowy. Istnieje też możliwość korzystania z obydwu systemów naraz. 

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!