Stemple budowlane metalowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

19 kwietnia 2022

Wykonanie stropów budynku wymaga solidnego podparcia do momentu związania się betonu. Tak należy postępować na każdej kondygnacji i tutaj kluczowe znaczenie niewątpliwie mają stemple budowlane. Czas na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać rodzaje, a także sposoby ich wykorzystania.

Stemple budowlane – jaka jest ich definicja? 

Stemple budowlane są ważnym i kluczowym elementem każdej budowy. Dzięki nim można wykonać poszczególne etapy prac, a więc podpierać stropy czy wypierać ściany. Ich rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa na terenie całej budowy. Warto także zwrócić uwagę, że są niezwykle łatwe w montażu przez co przyspieszają prace związane z budową. Stemple budowlane inaczej określa się mianem podpór montażowych. Wykorzystuje się je podczas prac szalunkowych, a więc wtedy, gdy beton nie osiągnął jeszcze pełnych parametrów odpornościowych i wytrzymałościowych. Dostępne są różne rodzaje stempli budowlanych. Można zdecydować się stemple budowlane metalowe ocynkowane lub lakierowane. Te pierwsze zapewniają nośność 20kN, natomiast podpory lakierowane to płynna regulacja, mała waga oraz wytrzymałość w granicach 6,3 – 8,5 kN.

Porównanie stempli budowlanych metalowych i drewnianych 

Jakość ma znaczenie i o tym powinien pamiętać każdy inwestor, który decyduje się na budowę. Jednak nie ma się co oszukiwać wielu z nich zwraca uwagę przede wszystkim na koszty. Są jednak takie rzeczy, na których w żaden sposób nie można oszczędzać i należą do nich stemple budowlane. Stemple drewniane są bardzo tanie, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że nie dają gwarancji wytrzymałościowych. Łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, mogą także ulegać butwieniu. Są zdecydowanie mniej odporne na obciążenia od stempli metalowych. Trzeba jeszcze pamiętać, że zmienne warunki atmosferyczne także mogą uszkadzać strukturę drewna. Podpory z drewna wymagają przycinania, ale też klinowania, a to z kolei znacząco wydłuża czas prac. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku stempli budowlanych metalowych. Są one trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki ocynkowaniu i lakierowaniu stemple stalowe budowlane nie ulegają procesowi korodowania. Ich koszt jest wyższy, jednak warto go ponieść, gdyż rzeczywiście wykazują się większą trwałością i wytrzymałością niż te drewniane. Do tego są bardziej stabilne i funkcjonalne. Sprawdzą się na każdej budowie. Kolejną zaletą jest ich duża funkcjonalność, gdyż z takich stempli budowlanych można korzystać wielokrotnie, a jeżeli jesteście inwestorami prywatnymi i budujecie dom systemem gospodarczym, to rzecz jasna możecie zdecydować się na stemple metalowe na wynajem. Na budowach zdecydowanie częściej wykorzystuje się stemple budowlane metalowe regulowane. Dzięki owej regulacji wysokości można dostosować do budynków, nawet o niestandardowych wymiarach. Pamiętajcie, że każda podpora ma określony parametr nośności, który rzecz jasna jest zgodny z najbardziej restrykcyjnymi normami europejskimi. Stemple budowlane regulowane niewątpliwie wpływają na wytrzymałość, ale i poprawiają bezpieczeństwo pracy na budowie.           

Kiedy i jak korzystać ze stempli budowlanych? 

Stemple budowlane są niezbędne przy każdych pracach budowlanych. Wykorzystuje się je podczas szalowania. Doskonałym tego przykładem jest budowa stropów w domu, bloku czy budynku użytku publicznego. Rzecz jasna na tym ich rola się nie kończy i stemple budowlane metalowe podtrzymują też nowo powstałą konstrukcję i pozwalają na równomierne uformowanie stropu. Do tego zapewniają maksymalną stabilizację aż do czasu, gdy beton całkowicie się zwiąże i dzięki temu nabierze maksymalnych parametrów wytrzymałościowych. Stempel metalowy budowlany można wykorzystać choćby do podpierania balkonów, czy też innych rodzajów belek na budowach. Stempel budowlany stalowy można wykorzystać również do podpierania podciągów. Zaletą stempli metalowych jest fakt, że można również łatwiej rozszalować strop. Jeżeli zastanawiacie się, czy warto zainwestować w stemple metalowe, to pamiętajcie, że choć cena jest wyższa, to mimo wszystko inwestycja jest zdecydowanie bardziej opłacalna, tym bardziej że takie stemple budowlane możecie wykorzystać do wykonania wszystkich stropów żelbetowych i to w konstrukcjach domów mieszkalnych czy też budynków przemysłowych.

Jak zbudowany jest stempel metalowy budowlany? 

Podpory stropowe są niezbędne podczas szalowania. Doskonałym wyborem jest podpora stropowa EP20-DB czy też podpora stalowa FW-B. Wszystkie modele łączy wyjątkowa trwałość, a także precyzja oraz jakość wykonania. Do tego wyposażone są w system płynnej regulacji. Podpora składa się z dwóch rur, zewnętrznej i wewnętrznej. Do tego została wyposażona w zewnętrzny gwint, który pozwala na płynną i dokładną regulację. Posiada jeszcze trzpień blokujący, a także płaskie kwadratowe stopy wierzchołkowe czy stopy będące podstawą do użycia np. z głowicami dźwigarów stropowych. Oczywiście warto także zdecydować się na podporę stropową FW-eco. Ona także jest regulowana. Do tego wyposażona została w płaskie, kwadratowe stopy wierzchołkowe i stopy podstawy. Jest to wybór idealny przy budowie domu jednorodzinnego. Ich niska waga ułatwia pracę oraz rozstawianie. Warto również dowiedzieć się więcej o podporze EP20-DB. Ten rodzaj przeznaczony jest do podpierania obciążeń wynoszących minimum 20 kN na każdą długość wysuwu, a więc od 1500 mm do 5500 mm. Dodatkowo taką podporę można montować w dwóch kierunkach z rurą wewnętrzną do góry, ale też skierowaną w dół.       

Gdzie można kupić lub wypożyczyć stemple budowlane metalowe? Cena może być przystępna!   

Warto zdecydować się na zakup stempli metalowych. Kupując bądź wynajmując podpory w FW System można liczyć na dobrą cenę. W razie pytań czy wątpliwości zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem firmy, gdzie mogą Państwo uzyskać więcej informacji i dobrać odpowiednie podpory do swojej inwestycji.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!