Stemple budowlane – co warto o nich wiedzieć?

27 lipca 2021

Podpory stropowe zwane powszechnie jako stemple budowlane są tymczasowym elementem budowlanym. Przydają się niezależnie od wielkości stawianego obiektu czy jego przeznaczenia. Podpory są doceniane w budownictwie mieszkalnym do budowy domów jednorodzinnych oraz przemysłowym do budowy dużych obiektów. Zadaniem stempli jest podparcie oraz zabezpieczenie ścian i stropów w trakcie budowy. Dzięki temu zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas pracy i gwarantują powstanie solidnej konstrukcji.

Czym są stemple budowlane?

Stemple są jednym z podstawowych elementów kompletnego zestawu szalunków, tworzą spójną konstrukcję wraz z pozostałymi elementami szalunkowymi. Podpory stropowe są niezbędne podczas budowy – podtrzymują instalację do czasu zastygnięcia betonu i osiągnięcia przez niego odpowiednich właściwości. Montaż podpór stropowych jest bardzo prosty, szybki i wygodny. Stemple są elementem niezbędnym podczas budowy, gwarantują nam pełne bezpieczeństwo oraz precyzję. Podpory powinny być dostosowane do budowy pod względem długości oraz nośności. Warto wybierać podpory najlepszej jakości, które zagwarantują nam bezpieczeństwo użytkowania.

Podpory stropowe – rodzaje

Wśród stempli budowlanych możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:

– Stemple drewniane
– Stemple metalowe
Podpory wykonane z drewna były swojego czasu bardzo popularne podczas budowy domów. Można było kupić je w dość niskiej cenie natomiast po zakończeniu pracy służyły najczęściej jako materiał opałowy. Jednak należy podkreślić, że ten rodzaj stempli jest bardzo nietrwały i nie gwarantuje bezpieczeństwa, dlatego powoli odchodzi się od takiego rozwiązania. Problem pojawia się również w trakcie ustawiania podpór. Drewno należy przyciąć do odpowiedniej wysokości i zaklinować tak, aby stabilnie wspierało budowle. Wybierając stemple drewniane, będziemy musieli wykonać więcej pracy oraz poświęcić dodatkowy czas. Szybko zatem dojdziemy do wniosku, że jest to rozwiązanie jednorazowe, które nie zagwarantuje pełnego bezpieczeństwa.

Jeśli stoimy przed wyborem stempli budowlanych, to warto zwrócić uwagę na stemple wykonane ze stali. Podpory metalowe z powodu warstwy zabezpieczenia antykorozyjnego (podpory lakierowane lub ocynkowane) są o wiele trwalsze. Dzięki temu elementy nie ulegają przedwczesnemu osłabieniu i zniszczeniu. Konstrukcja podpory stalowej gwarantuje płynną regulację wysokości a dodatkowe akcesoria jej uniwersalność i możliwość wykorzystania podczas szalowania stropu oraz ścian. Dodatkowo każdy stempel ma określony parametr nośności w odniesieniu do norm europejskich określonych przepisami. Największym plusem stempli metalowych jest szybkość szalowania, bezpieczeństwo oraz trwałość. Podczas pracy wiemy jaką wartość udźwigu posiadają podpory. Dzięki temu dbamy o bezpieczną pracę wszystkich pracowników, zmniejszamy ryzyko wypadków oraz zwiększamy tempo pracy.

Stemple budowlane od FW system

Podpory stropowe to niezbędne wyposażenie podczas szalowania dlatego w swojej ofercie posiadamy:

Wszystkie te modele łączy trwały materiał, jakość wykonania oraz możliwość płynnej regulacji wysokości. Jesteś w trakcie budowy i nie chcesz kupować stempli? Firma FW System proponuje idealne rozwiązanie, czyli możliwość wynajęcia podpory EP20-DB.

Podpory FW-B oraz FW-eco dostępne są natomiast w opcji sprzedaży.

Podpora stropowa EP 20-DB – dobry wybór do pionowego podparcia w ramowych deskowaniach stropowych

Wybór podpory stropowej niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo, ale wpływa też na efektywność pracy. Doskonałym wyborem jest podpora stropowa EP 20-DB. Jest ona regulowana, zatem można ją dopasować do wysokości danej budowy. Warto tutaj wiedzieć, że stosuje się ją również jako pionowe podparcie w aluminiowych szalunkach stropowych. Tego typu podpory są niezwykle odporne na ściskanie. Składają się z dwóch rur: zewnętrznej i wewnętrznej. Wyróżnia je również fakt, że wyposażone są w zewnętrzny gwint, który pozwala na łatwą i dokładną regulację. Ta podpora przeznaczona jest do podpierania obciążeń do minimum 20 kN na każdą długość wysuwu, czyli od 1500 mm dla podpory EP20-DB250 do wysokości aż 5500 mm dla podpory EP20-DB550.

Podpora stropowa FW-B – dedykowane rozwiązanie w przypadku mniejszych wysuwów 

Na uwagę zasługują też średnio ciężkie stalowe podpory FW-B, które także są odporne na ściskanie i można płynnie regulować ich wysokość. Sprawdzą w przypadku standardowych i niższych stropów i zapewnią stabilizację do czasu związania się mieszanki betonowej. Warto wiedzieć, że są przeznaczone do przenoszenia obciążeń od 20 kN na każdą długość wysuwu od 950 mm dla podpory FW-B-150 do 4050 mm dla podpory FW-B-400.  Zarówno podpora stropowa EP-DB, jak i FW-B posiadają trzpień blokujący, a także płaskie kwadratowe stopy wierzchołkowe i stopy podstawy, które można łączyć z szalunkiem systemowym czy też głowicami dźwigarów stropowych.

Podpora stropowa FW-eco – nowoczesne rozwiązanie dla firm budowlanych

Podpora stropowa FW-eco zalicza się do grupy średnio lekkich stalowych podpór. Może być stosowana w połączeniu z szalunkiem systemowym czy głowicami dźwigarów stropowych. Zapewnia bezpieczeństwo w montażu i demontażu. Zakres regulacji wynosi od 1700 mm do 3000 mm, co dotyczy podpory FW-eco 300, natomiast w przypadku FW-eco 360 zakres regulacji jest większy i wynosi od 2000 mm do 3600 mm. Wszystkie podpory wykazują dobrą odporność na ściskanie, mają też prostą budowę i płynną regulację, co zapewnia jeszcze większą wygodę pracy.   

Jeśli masz pytania, zadzwoń do nas! Nasi przedstawiciele pomogą Ci dobrać odpowiedni asortyment do Twoich potrzeb.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!