Słupek zabezpieczający FW – jak zapobiegać upadkom z wysokości na budowie?

15 grudnia 2022

Wiele prac na placach budów jest wykonywanych na wysokości powyżej 1 metra. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda taka czynność (np. montaż i demontaż szalunku) jest traktowana jako praca na wysokości. Jak zapewnić pracownikom bezpieczeństwo? Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania i systemy stworzone z myślą o branży budowlanej, w tym słupki zabezpieczające FW.

Jakie środki ochrony pozwalają zapobiec wypadkom przy pracach na wysokości?

Prace wykonywane na wysokości, są uznawane za szczególnie niebezpieczne. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, pracodawcy mają szereg obowiązków, a jednym z nich jest stosowanie środków ochrony – zbiorowej i indywidualnej. O konieczności ich wykorzystania przypominają również pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy. Jak wynika z ich dokumentacji, w 2021 r. jednym z najczęstszych uchybień stwierdzanych na placach budów był brak lub nieprawidłowe zabezpieczenie stanowisk pracy przed upadkiem z wysokości środkami ochrony zbiorowej.

Ponieważ kwestie bezpieczeństwa podczas pracy z deskowaniem uznajemy za priorytet, poszerzyliśmy gamę zabezpieczeń o słupki zabezpieczające FW.

Słupek zabezpieczający FW został zaprojektowany z myślą o ochronie pracowników przed upadkiem z wysokości – należy on do środków ochrony zbiorowej. Przy pomocy słupków zabezpieczających FW i dodatkowych materiałów możliwe jest wykonanie zabezpieczenia bocznego na krawędzi budynku. Tak stworzona tymczasowa balustrada chroni pracowników budowy na dwa sposoby:

  •  pozwala oznaczyć krawędź (np. kondygnacji, balkonu, szybu) – dzięki czemu pracownicy budowy zostają ostrzeżeni przed niebezpieczeństwem i uzyskują ochronę przed upadkiem z wysokości,
  •  jest zabezpieczeniem dla pracowników pracujących na niższych kondygnacjach, którzy są narażeni na niebezpieczne sytuacje – gdy spadają na nich m.in. materiały budowlane czy narzędzia.

Na tymczasową balustradę składają się nie tylko słupki zabezpieczające FW. W przypadku desek, które będą pełnić rolę poręczy, rekomendowane są deski z tarcicy obrzynanej klasy C24 o wymiarach 32x150x2500 mm.

Jakie zalety ma słupek zabezpieczający FW?

Do wykonania słupków zabezpieczających FW dostępnych w naszej ofercie zostały wykorzystane płaskoowalne profile zamknięte. Rezultatem jest produkt z jednej strony lekki, a z drugiej wytrzymały. Inne atuty produktu to:

  •  szybki i prosty montaż – słupek zabezpieczający FW należy założyć na wybrany element (np. krawędź stropu) i następnie osadzić i dokręcić, wykorzystując dedykowaną korbę lub wkrętarkę,
  •  przemyślana konstrukcja – deski mogą zostać zamocowane do słupków za pomocą wkrętów lub gwoździ, co eliminuje możliwość ich wypadnięcia i jednocześnie pozwala wykorzystać je jako poręcze,
  •  duży rozstaw słupków (do 2000 mm) – minimalizuje to liczbę zasobów potrzebnych do stworzenia tymczasowej balustrady (zarówno słupków, jak i dodatkowych materiałów),

Słupki zabezpieczające FW sprawdzą się doskonale wszędzie tam, gdzie wymagane jest zabezpieczenie prac. Niewielkie gabaryty, niska waga oraz możliwość wielokrotnego wykorzystania słupków nie pozostają bez wpływu na kwestie ekonomiczne. Należy tutaj wspomnieć że istnieje możliwość zakupu jak i również wynajęcia słupków zabezpieczających FW oraz korby do słupka FW.

Jakie jeszcze systemy bezpieczeństwa wykorzystuje się podczas deskowania?

Nie tylko słupki zabezpieczające FW chronią pracowników przed upadkiem z wysokości – firmy budowlane mogą zdecydować się na zakup lub wynajem innych systemów. W ofercie mamy rozwiązania dedykowane zapewnieniu bezpieczeństwa podczas montażu i demontażu szalunku. Należą do nich:

  •  systemowe podesty do szalunków – mają one zastosowanie m.in. podczas prowadzenia prac na deskowaniach ściennych, a dzięki wielu dostępnym wariantom podesty można dobrać do specyfiki prowadzonych prac (oferujemy m.in. podwieszany pomost roboczy regulowany lub regulowany z włazem),
  •  podwieszane pomosty robocze – ich celem jest zminimalizowanie ryzyka upadku z wysokości, a dzięki przemyślanej konstrukcji zarówno montaż, jak i demontaż podwieszanych pomostów jest niezwykle łatwy,
  •  urządzenie kotwiczące SkyReach – należy ono do grupy środków ochrony indywidualnej i skutecznie chroni pracowników przed upadkiem z wysokości podczas wykonywania czynności związanych z deskowaniem stropu.

Wykorzystanie zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych środków ochrony z naszej oferty umożliwia stworzenie bezpiecznej przestrzeni do pracy. W połączeniu z przestrzeganiem przez pracowników zasad BHP podczas deskowania i innych prac pozwala to znacząco obniżyć ryzyko wypadku na placu budowy.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!