Słownik pojęć – szalunki ścienne Optima
Szalunki systemowe OPTIMA są zaprojektowane z myślą o maksymalnej efektywności i komforcie pracy. Jakie elementy wchodzą w jego skład?
System ramowych szalunków ściennych OPTIMA cechuje się zdolnością przenoszenia ciśnienia świeżego betonu do 60 kPa przy deskowaniu jednokondygnacyjnym. Zastosowano w nim rozwiązania ułatwiające prace – np. odlewane naroża dla bezproblemowego demontażu i ochrony przed uszkodzeniami oraz ergonomiczne rygle z przetłoczeniami usprawniające transport i ręczny montaż. Przed rozpoczęciem pracy z systemem należy jednak dokładnie zapoznać się z jego specyfiką. Pomoże w tym przygotowany przez nas poradnik, w którym omawiamy najważniejsze pojęcia związane z szalunkami ściennymi OPTIMA.
Płyty szalunkowe
Każda płyta szalunkowa wchodząca w skład systemu OPTIMA wyróżnia się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi i odpornością na naprężenia, co zapewnia długą i bezproblemową eksploatację. Jest to wynik zastosowania starannie dobranej konstrukcji płyty. Wysokogatunkowa sklejka szalunkowa umieszczona została wewnątrz ramy z przetłoczonych profili stalowych, które dla ochrony przed korozją zostały ocynkowane metodą ogniową. Wytrzymałość mechaniczną zapewniają wewnętrzne rygle oraz żeliwne narożniki. Sama sklejka została zabezpieczona farbą akrylową.
Szalunki systemowe OPTIMA mogą być dostarczane z trzema rodzajami płyt. Są to:
- płyty standardowe: dostępne w standardowych rozmiarach – szerokości od 25 do 90 cm i wysokości od 60 do 330 centymetrów;
- płyty uniwersalne: cztery tego typu płyty tworzą regulowane deskowanie przydatne przy szalowaniu takich elementów jak słupy o przekroju kwadratowym i prostokątnym;
- płyty wielkopowierzchniowe: dostępne w wymiarach 240 na 270, 240 na 300 oraz 240 na 330 centymetrów. Stworzone z myślą o szalowaniu powierzchniowym przy minimalizacji liczby ściągów i osprzętu łączącego.
Narożniki
Narożniki w szalunkach systemowych OPTIMA pełnią ważną funkcję przy deskowaniu wewnętrznych i zewnętrznych naroży. W systemie OPTIMA dostępne są cztery warianty narożników:
- przegubowe 15: do deskowania narożników zewnętrznych i wewnętrznych o kącie powyżej 90 stopni;
- przegubowe 30: dzięki przegubowej konstrukcji umożliwiają ustawienie kąta w zakresie od 60 do 175 stopni;
- wewnętrzne 30: zaprojektowane z myślą o deskowaniu naroży o kącie 90 stopni.
- szachtu windowego: wyposażone w mechanizm umożliwiający łatwe oddzielenie deskowania od zastygłej mieszanki betonowej.
Podesty robocze i barierki
Pomost roboczy to ważny element systemu, umożliwiający komfortową i bezpieczną pracę na wysokości oraz zapobiegający ewentualnym upadkom. W skład systemu OPTIMA wchodzą podesty i barierki różnych typów. W zależności od specyfiki danej pracy, można zdecydować się na m.in. jeden z następujących wariantów:
- podest stały 70 na 70 centymetrów: doskonale sprawdza się przy pracach z szalunkami słupowymi;
- podesty regulowane i regulowane wejściowe 70 na 145 centymetrów: dedykowane do pracy ze standardowymi płytami szalunkowymi;
- podest roboczy 70 na 238 centymetrów (stały, regulowany lub regulowany wejściowy): opracowane z myślą o szalowaniu płytami wielkopowierzchniowymi.
Wkładki uzupełniające
Jeśli z użyciem standardowych płyt szalunkowych nie jest możliwe wykonanie deskowania o wymaganych wymiarach, wykonawca może posłużyć się wkładkami uzupełniającymi. Wkładki wchodzące w skład systemu OPTIMA mają szerokość 5 centymetrów i dostępne są w pięciu różnych długościach: 60, 150, 270, 300 i 330 centymetrów. Wkładki z płytami łączy się za pomocą zamka nastawnego, a z narożnikami – zamka narożnego.
Podpory do szalunków
Do pionizacji szalunków OPTIMA przeznaczone są systemowe podpory. System zawiera trzy rodzaje podpór:
- FW 605: z płynną regulacją długości od 478 do 605 centymetrów. Wytrzymuje obciążenie osiowe od 20,00 kN do 13,00 kN;
- FW 450: regulowane w zakresie od 324 do 450 centymetrów. Przeznaczona do pracy pod obciążeniami osiowymi od 20,00 kN do 11,00 kN;
- uchylna OPTIMA 170-195: do podparcia płyt o wysokości do 300 centymetrów.
Szalunki OPTIMA to wszechstronne i nowoczesne rozwiązanie, dzięki starannie dobranym elementom i innowacyjnym technologiom zapewniające efektywność, bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania na placu budowy. Znajomość poszczególnych elementów systemu pozwoli dokładnie zaplanować pracę i dobrać komponenty dostosowane do jej specyfiki.