Rodzaje szalunków w nowoczesnym budownictwie – od ścian do stropów

23 października 2023

Szalunki w nowoczesnym budownictwie są nieocenione, gdyż dzięki nim można formować i podtrzymywać struktury betonowe. Dostępnych jest wiele rodzajów szalunków, które omówimy w poniższym artykule. Dowiemy się o ich zastosowaniu, opiszemy też materiały, z jakich zostały wykonane.

Szalunki – co to takiego?

Wylewając elementy betonowe, czy to w trakcie budowy domu, czy innej konstrukcji, niezbędne są szalunki. To – mówiąc najprościej – tymczasowa forma, bez której nie mogłaby funkcjonować żadna budowa. Szalunki to kluczowe rozwiązanie spotykane wszędzie, by stawiać i ściany, i stropy. Najczęściej wykonuje się je z drewnianych desek lub płyt OSB, ale nie tylko, o czym zaraz napiszemy. Niezależnie jednak od materiału każdy szalunek pozwala nadać betonowi odpowiednią formę przed związaniem.

Szalunki – jakie jest ich zastosowanie?

Są niezbędne praktycznie przy każdym projekcie budowlanym, niezależnie od tego, jakie są jego rozmiary. Są one obowiązkowym elementem, zapewniając podparcie dla fundamentów (szalunki fundamentowe), ścian (szalunki ścienne) i stropów (szalunki stropowe). Warto jednocześnie pamiętać, że w bardziej zaawansowanych projektach, jak mosty czy tunele, również stosuje się szalunki systemowe. Są bardziej modułowe i elastyczne, co pozwala nie tylko na bardziej precyzyjne, ale i szybsze stawianie dużych konstrukcji.

Jakie są rodzaje szalunków?

Jak wspomnieliśmy powyżej – istnieje wiele rodzajów szalunków. Dostosowane są one do różnych zadań budowlanych. Biorąc pod uwagę najpopularniejsze kategorie, wyróżnić można zwłaszcza szalunki fundamentowe, szalunki ścienne, szalunki stropowe i szalunki słupowe.

  • Pierwsze z wymienionych – szalunki fundamentowe są, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone do formowania fundamentów budynków. Przeważnie wykonane są z różnych materiałów, jak drewno, aluminium czy stal. Wybór zależy od obciążeń budowli. Fundamenty to podstawa każdego domu, więc szalunki muszą być dobrane perfekcyjnie. 
  • Kolejny rodzaj – szalunki ścienne stosuje się do tworzenia ścian. Materiał, z jakiego są wykonane to głównie drewno, choć nie mniej popularne są specjalistyczne szalunki systemowe wykonane ze stalowych ram wypełnionych wysokogatunkową sklejką.
  • Szalunki stropowe umożliwiają formowanie stropów i kondygnacji budynku. Tutaj również możemy wyróżnić standardowe szalunki wykonane z drewna (deski, płyty), jednak te już wypierane są przez szalunki stopowe składające się z dźwigarów, podpór stalowych oraz płyt, lub przez aluminiowe szalunki stropowe.
  • Szalunki słupowe zaś służą do wznoszenia słupów w budynkach. Zależnie od potrzeb warto postawić na system szalunków opartych na dedykowanych do szalowania słupów płytach uniwersalnych.

Z jakich materiałów mogą być wykonane szalunki? 

Szalunki stosowane w nowoczesnym budownictwie mogą być aluminiowe  lub stalowe, niezwykle wytrzymałe i trwałe. Nieprzypadkowo wybierane są często do specjalistycznych projektów budowlanych. Materiałem uzupełniającym każdy system szalunkowy jest sklejka szalunkowa. Drewniane elementy dostępne w opcji szalunków stropowych to dźwigary oraz płyta szalunkowa. Oba te elementy wykonane są z najwyższej jakości drewna, dodatkowo zabezpieczone przed szkodliwym działaniem otoczenia. 

Szalunki w nowoczesnym budownictwie – jakie są innowacje?

Budownictwo tak, jak i każdy inny obszar działalności ulega stałym przeobrażeniom. Widać to na przykładzie szalunków, które na przestrzeni ostatnich lat uległy znacznej modernizacji, uwzględniając potrzeby nowoczesnych projektów. Innowacje dotyczą zwłaszcza szalunków systemowych, dzięki czemu proces budowy zostaje przyspieszony przy jednoczesnej redukcji kosztów. Systemy szalunkowe są przede wszystkim lekkie, łatwe w obsłudze, ale i trwałe, ułatwiając tym samym prace budowlane. 

Podsumowując, szalunki w nowoczesnym budownictwie zapewniają wykonywanie najważniejszych prac, pozwalając na tworzenie fundamentów, wznoszenie ścian i słupów. Każdy inwestor powinien o tym pamiętać!

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!