Podpory ramowe – jakie korzyści niesie zastosowanie ich na placu budowy

20 grudnia 2023

Wieża ramowa to element, który jest niezbędny przy realizacji dużych projektów budowlanych i stawiania wielokondygnacyjnych budynków. Podstawowe elementy służące do przenoszenia obciążeń w trakcie wiązania się mieszanki betonowej mają swoje ograniczenia dotyczące długości, ale i zdolności przenoszenia ciężaru konstrukcji. Stąd potrzebne są dodatkowe elementy wspierające takie jak podpory ramowe. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest wieża ramowa?

Co to jest wieża ramowa?

Wieża ramowa to nic innego jak pomocniczy element stosowany w budownictwie do przenoszenia większych obciążeń konstrukcyjnych w czasie budowy. Co istotne sama konstrukcja wieży ramowej jest lekka, natomiast jest ona w stanie przenosić duże obciążenia.

Warto wiedzieć, że ciężar konstrukcji wynosi w tym przypadku 42 kg na metr kwadratowy. Jednocześnie przy rozmiarach podstawy wieży ramowej 1 m x 1 m nośność wynosi do 200 kN.

Podpory ramowe przeznaczone są do montażu zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Można je także łączyć, tworząc przestrzenne konstrukcje. Stemple budowlane mają ograniczoną wysokość, a zastosowanie wieży ramowej pozwala na podparcie konstrukcji dźwigarów na wyższych kondygnacjach. Wieże ramowe przenoszą obciążenia także rusztowań czy szalunków budowlanych.      

Przy jakich projektach budowlanych wykorzystywane są podpory ramowe? 

W przypadku budowy mostów, wielokondygnacyjnych budynków, czy podtrzymywania prefabrykowanych elementów budowlanych takich jak choćby balkony, tarasy, czy wysokie stropy przy montażu wykorzystuje się podpory ramowe. Sprawdzają się przy wykonywaniu szalunków monolitycznych do ich zabezpieczenia. Znajdują zastosowanie przy budowie słupów i ścian betonowych i żelbetonowych.

Długość wysuwu podpór stropowych wynosi od 1,5 do 5,5 m, stąd gdy konieczne jest podparcie elementów konstrukcyjnych na dużych wysokościach i przenoszenie obciążeń wieża ramowa okazuje się niezbędnym rozwiązaniem. Zastosowanie takiego elementu nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również sprawia, że prace konstrukcyjne czy rozbiórkowe mogą przebiegać według ustalonego harmonogramu.    

Elementy składowe podpór ramowych 

Podpory ramowe składają się z 6 podstawowych elementów, wśród których wyróżnia się: głowice śrubowe, podstawki śrubowe, ramy zwykłe 133, ramy zwykłe 100, stężenia oraz ramę końcową. Głowice śrubowe służą do oparcia dźwigarów. Podstawka śrubowa jest niezbędna do stabilizacji podpory ramowej na gruncie. Ramy łączone są za pomocą wbudowanych zamknięć klinowych. Stężenia usztywniają wieżę ramową i zapewniają możliwość łączenia ram pod kątem prostym. Rama końcowa używana jest na górze i dole konstrukcji ramowej i służy do usztywnienia poziomego.

Podpory ramowe w FW System – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?  

Szukając odpowiedniego rozwiązania do realizacji dużych projektów budowlanych, warto zdecydować się na podpory ramowe oferowane przez FW System. Można zdecydować się na wynajem takich elementów. Podpory ramowe od FW System można stosować razem z dźwigarami H20. Każda wieża ramowa składa się z zaledwie 6 elementów, które łączy się ze sobą w prosty sposób.

Warto wiedzieć, że po złożeniu konstrukcji można ją przenosić przy użyciu żurawia, co sprawia, że oszczędza się sporo czasu przy realizacji projektów budowlanych. Jednocześnie sam montaż wieży ramowej można wykonać bez stosowania wysięgników. Wieże ramowe przy dużych obciążeniach mogą być montowane jako tarcze, a przy mniejszych obciążeniach – razem z rurami oraz złączami – pozwalają budować stoliki stropowe. Uniwersalny montaż zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej jest kolejną zaletą.

Wszystkie elementy wieży ramowej posiadają zabezpieczenia antykorozyjne, dzięki temu są trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. W ten sposób nie trzeba też ponosić dużych kosztów związanych z czyszczeniem i konserwacją. Głowica i podstawka śrubowa stanowiące podstawowe elementy wieży ramowej pozwalają na niwelowanie nachylenia do 6%. Wszystkie te zalety, a także korzystne ceny wynajmu sprawiają, że podpory ramowe dostępne w FW System to rozwiązanie, na które warto się zdecydować.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!