Podpory ramowe – charakterystyka i zastosowanie

15 marca 2023

Podpory ramowe – co to takiego? Poznajmy ich charakterystykę

Podpory ramowe uchodzą za jedne z lepszych i niezawodnych podpór stosowanych w budownictwie, nieprzypadkowo należą obecnie do najpopularniejszych systemów podpór na świecie. Używane wszędzie tam, gdzie przeprowadzane są duże projekty infrastrukturalne, na których potrzeba przenosić duże obciążenia. Podpory ramowe są lekkie, łatwe w obsłudze i montażu w pionie oraz poziomie, co zachęca inwestorów do tego, by je stosować w różnych projektach. 

Sprzęt zapewnia maksymalny poziom produktywności i funkcjonalności, co przekłada się automatycznie na oszczędności w procesie realizacji. W skład całego systemu wchodzi tylko sześć elementów bazowych, do obsługi zaś wystarczy jedna osoba. Dzięki opisywanym podporom wznoszenie rusztowania jest szybkie i łatwe, niezależnie od tego, w jakim terenie przeprowadzane są prace. Co więcej, zmontowane wieże można bez problemu i w pełni bezpiecznie transportować przy pomocy żurawia.

Jakie jest zastosowanie podpor ramowych?

Podpory ramowe pozwalają na różnorakie zastosowanie na wszelkich zakresach budownictwa kubaturowego przemysłowego, jak i infrastrukturalnego. Wynika to między innymi z tego, jak wiele możliwości połączeń można stworzyć. W zależności od tego, do jakich celów chcemy stosować podpory ramowe, możemy je połączyć w różnorakich układach. Przykładowo, przy dużych jednostkowych obciążeniach można je używać jako tarcze, przy ograniczonych obciążeniach zaś nie ma przeszkód, by zbudować razem z rurami i złączami stoliki stropowe. Reasumując, za sprawą tak wielu możliwości w zakresie połączeń podpory ramowe nadają się do każdych warunków na placu budowy. To sprawia, że są chętnie stosowane w przeróżnych projektach. 

Podpory ramowe – z ilu elementów się składają?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej – zaledwie z sześciu podstawowych elementów. Pierwszy z nich to głowica śrubowa. Jej głównym zadaniem jest podparcie dźwigarów. Kolejnym jest podstawka śrubowa zaprojektowana w celu ustawienia podpory ramowej na podłożu. Głowica i podstawka śrubowa umożliwiają niwelację nachylenia do 6%. Wśród kolejnych elementów wyróżnić należy ramę końcową 10 (ma równie ważne zadanie – poziomo usztywnia podporę ramową) oraz pozostałe ramy zwykłe 100 i 133. Wystarczy je połączyć za pomocą klinów, by stworzyć niezwykle wytrzymałe na rozciąganie połączenia. Ostatnią częścią omawianego systemu jest stężenie. Służy do usztywnienia ram, oraz łączy je ze sobą pod kątem prostym.

Podpory ramowe – jak wygląda montaż i demontaż?

Montaż rozpoczyna się od ułożenia w potrzebną konfigurację. Niezależnie od tego, jaka ona będzie, ważne, by ramy i stężenia montować naprzemiennie na każdej płaszczyźnie. Jeśli chodzi o głowice i podstawki śrubowe, to powinny być ustawione mniej więcej na wymaganej wysokości, przy czym należy zostawić rezerwę przy głowicach śrubowych dla późniejszego odciążenia podpory. Odpowiednio połączone elementy podpory ramowej podnosimy przy pomocy żurawia. Aby wykonać to prawidłowo, trzeba przymocować haki do górnej ramy zwykłej. Jak już ustawimy podporę, powinniśmy ją wypionować. 

Jak natomiast wygląda demontaż? Rozebranie podpór ramowych można przeprowadzić po wcześniejszym usunięciu deskowania i dźwigarów drewnianych lub stalowych, jakie spoczywają na wieżach. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie przesunąć podpory w całości do otworu w stropie budowli, by wyciągnąć ją za pomocą żurawia poza obręb budowanego obiektu, powinniśmy zdecydować się na rozmontowanie podpór na miejscu. Demontaż podpór najczęściej odbywa się z pozycji pionowej. W pierwszej kolejności zdejmuje się głowice śrubowe, a następnie można przejść do usunięcia kolejnych elementów. 

Podpory ramowe – czy to dobre rozwiązanie?

Podsumowując, podpory ramowe są warte polecenia ze względu na swoje liczne zalety, do których zaliczamy łatwość w obsłudze i bezproblemowy montaż zarówno w poziomie, jak i pionie. Pozytywne jest to, że składają się tylko z 6 elementów, co znacząco usprawnia prace z tym systemem. Podpory są lekkie, dzięki czemu do obsługi wystarczy praktycznie jedna osoba. Istotne też, że bez problemu i w pełni bezpiecznie można je transportować!

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!