Komfort i oszczędność czasu – zalety wykorzystania podwieszanych pomostów roboczych na budowie

19 maja 2023

Branża budowlana ciągle się rozwija i wciąż wprowadzane są rozwiązania, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo na budowie, ale też zwiększyć efektywność pracy. Dziś skupimy się na podwieszanych pomostach roboczych. Przedstawimy Wam ich budowę, ale i zalety wykorzystania.

Czym są podwieszane pomosty robocze? 

Podwieszane pomosty robocze to nic innego jak rusztowania składane. Można je wykorzystywać jako rusztowania robocze zgodnie z PN EN 12811. Podwieszane pomosty robocze pełnią niezwykle ważną rolę. Zapewniają ochronę oraz bezpieczeństwo pracowników wykonujących prace na wysokości. Ponadto dzięki nim pracownicy mogą efektywniej wykonywać swoje obowiązki. Na takich pomostach można składować materiały czy też narzędzia.

Budowa pomostów roboczych jest bardzo prosta. Składają się one z dwóch składanych stalowych wsporników, które połączone są ze sobą drewnianym podestem oraz stężeniami. W skład pomostu wchodzi również barierka ochronna, która posiada bortnicę, a także rozpórka wraz z elementami złącznymi. Warto jeszcze zwrócić uwagę na barierkę, która jak większość podzespołów montowana jest w sposób uchylny. W ten sposób jeszcze szybciej wykonacie montaż oraz demontaż. Wsporniki posiadają do tego zaczepy transportowe, które po użyciu chowane są w pomoście.

Dlaczego warto stosować pomosty robocze?  

Na placach budowy niezbędne jest przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, iż ilość wypadków na budowach jest naprawdę duża i często wynika z niewłaściwych zabezpieczeń czy też nie stosowania środków ochrony osobistej. Ważną rolę w pracach na wysokości odgrywają podwieszane pomosty robocze. Tutaj należy zdawać sobie sprawę, że wszelkiego rodzaju prace wykonywane na wysokości powyżej 1 metra od podłogi uznawane są za prace na wysokości.

Podwieszane pomosty robocze muszą posiadać wszelkiego rodzaju certyfikaty bezpieczeństwa. Niezbędny jest także ich właściwy montaż, a także eksploatacja zgodna z dokumentacją techniczno-ruchową. Oczywiście pracownicy muszą zapoznać się z informacjami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z pomostu. Wykorzystując podwieszane pomosty robocze zwiększa się bezpieczeństwo pracy na wysokości, a do tego można osiągnąć większą wydajność w pracy. Podwieszane pomosty robocze umożliwiają przygotowanie bezpiecznego stanowiska pracy.

Sprawdzają się na każdej budowie i wszędzie tam, gdzie wykonuje się prace na wysokości należy je stosować. Powinny być zatem wykorzystywane przez firmy budowlane podczas małych, średnich, jak i dużych inwestycji. To proste rozwiązanie rzeczywiście w znaczący sposób zmniejsza ryzyko wypadków, ale też zapewnia większy komfort pracy.  

Jakie pomosty robocze sprawdzą się do szalunków budowlanych?  

Wybierając pomosty robocze należy kierować się ich jakością i niezawodnością. W ofercie naszej firmy znajdą Państwo Podwieszany Pomost Roboczy 300 FW, który składa się z dwóch stalowych składanych wsporników, połączonych ze sobą drewnianym podestem i stężeniami, oraz bariery ochronnej z bortnicą. Kolejnym elementem jest podwieszany pomost roboczy narożny 300 FW lewy, którego geometria jest stosowana do pomostu poprzecznego. Dostępny jest także podwieszany pomost roboczy narożny 300 FW prawy. Po złożeniu pomostu lewego z prawym uzyskujemy przestrzeń roboczą oraz możliwość komunikacji na sąsiadujących poprzecznie ścianach budynku. Pod pomostem głównym można również zamontować dodatkowy pomost – Pomost wiszący 300 FW. W ofercie dostępne są też belki przedłużające 400 i 500, które stosuje się w celu zawieszenia pomostu wiszącego. Można je także wykorzystać do obniżenia punktu podparcia wspornika głównego. Rozpora belki stanowi diagonalną podporę belki wspornika głównego. Aby uzyskać punkt podparcia, stopa belki przedłużającej mocowana jest na belce przedłużającej. Oczywiście należy wybierać modele, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy i takie znajdziecie w ofercie FW System.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!