
Jakie narzędzia i akcesoria są niezbędne do pracy z szalunkami?
- Elementy szalunkowe — co będzie potrzebne?
- Akcesoria do szalunków
- Niezbędne narzędzia – czy warto korzystać z oryginalnych akcesoriów?
Szalunki niezbędne są na każdej budowie. Konstrukcja szalunków pozwala w prosty sposób wyznaczyć obszar, wewnątrz którego zastygała będzie mieszanka betonowa, tworząca fundamenty, stropy, czy ściany. Jakie narzędzia i akcesoria są niezbędne podczas prac szalunkowych?
Elementy szalunkowe — co będzie potrzebne?
Do prac szalunkowych potrzebne są nie tylko szalunki, ale i akcesoria, pozwalające na odpowiednie połączenie deskowania, gwarantujące szczelność i wytrzymałość konstrukcji. Podstawą są płyty szalunkowe, które odpowiadają za formowanie kształtu. To między nimi wylewany jest beton.
Poza deskowaniem niezbędne będą również narożniki, czyli elementy uzupełniające system szalunkowy. Umożliwiają one wykonanie naroży wewnętrznych oraz zewnętrznych. Narożniki dostępne są w standardowych wysokościach.
Kolejnym elementem niezbędnym podczas prac szalunkowych są wkładki uzupełniające, służące do dopasowania grubości oraz wyrównania długości ściany o 5 cm..
Dodatkowo do przygotowania konstrukcji deskowania niezbędne będą podpory a konkretniej podpora uchylna lub podpora FW 450 oraz FW 605.
Akcesoria do szalunków
Stosowane obecnie systemy szalunkowe to nowoczesne, wygodne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na przygotowanie precyzyjnej konstrukcji. Niezbędne podczas prac z szalunkami będą odpowiednie akcesoria, takie jak zamki, ściągi czy nakrętki. Dzięki nim można bez trudu połączyć kolejne elementy, od których zależy stabilność, wytrzymałość i szczelność całego deskowania. Pozwalają one na usztywnienie szalunków oraz ich właściwe zabezpieczenie. Przed rozpoczęciem wylewania betonu należy sprawdzić szczelność całej konstrukcji.
Do prac z szalunkami niezbędne będą:
- Nakrętki — stosuje się je parami razem ze ściągiem szalunkowym do mocowania szalunków.
- zamki — pozwalają na efektywne połączenie poszczególnych płyt szalunkowych, tworząc w ten sposób stabilne i wytrzymałe połączenie, dzięki zamocowanym zamkom, płyty szalunkowe nie przesuną się podczas wylewania betonu;
- Podpory – czyli elementy służące do wypierania i pionowania szalunku
- belki usztywniające
- pomosty robocze – służące do zabezpieczenia prac prowadzonych na deskowaniach.
Niezbędne narzędzia – czy warto korzystać z oryginalnych akcesoriów?
Stosowanie oryginalnych akcesoriów podczas prac budowlanych to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Wybierając produkty posiadające odpowiednie atesty, zyskujesz pewność, że zostały one wykonane z wytrzymałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia. Oryginalne części doskonale do siebie pasują, co przekłada się na lepszą efektywność pracy i bezpieczeństwo całego systemu szalunkowego. Prawidłowe dopasowanie komponentów wpływa również na trwałość i wytrzymałość konstrukcji, co jest bardzo istotne przy realizacji inwestycji budowlanych.
Szalunki systemowe to nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają formowanie betonu w trakcie budowy fundamentów, stropów czy ścian. Dzięki nim prace przebiegają szybciej, a bezpieczeństwo na placu budowy jest zwiększone.