Jak dobrać odpowiednie szalunki budowlane do swojego projektu?

15 września 2023

Szalunki stanowią podstawę prac budowlanych, podczas których wykonywane są elementy betonowe (fundamenty, stropy, słupy, nadproża, schody wieńce i wiele innych). Mimo że same są konstrukcjami o charakterze tymczasowym, ich dobór jest kluczowy dla trwałości danego obiektu, jego kształtu i funkcjonalności. Co to są szalunki? Z czego są wykonane szalunki i jaka jest ich funkcja?

Jakie są rodzaje szalunków? 

Szalunki budowlane mogą być wykonywane na bieżąco z ogólnie dostępnych materiałów znajdujących się na placu budowy, jednak lepszym rozwiązaniem jest zakup bądź wynajem gotowych systemów szalunkowych.

Wykonanie deskowania jest czynnością czasochłonną, niegwarantującą spełnienia norm bezpieczeństwa pod kątem doboru materiałów w odniesieniu do spodziewanych naprężeń. Szalunki systemowe nie tylko zapewniają funkcjonalność, nawet przy wielokrotnym wykorzystaniu.

Sposób ich wykonania podnosi także poziom bezpieczeństwa pracowników, wykonujących swoje zadania w miejscach usytuowanych na wysokości lub trudno dostępnych. Pośród licznych rozwiązań na uwagę zasługują: szalunki ścienne, szalunki stropowe, szalunki słupowe, szalunki fundamentowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania umotywowany jest rodzajem prac podejmowanych na danym etapie.

Jak dobrać odpowiednie szalunki? 

O wyborze konkretnego rodzaju szalunków decyduje rodzaj robót oraz efekt, jaki chce się uzyskać. Wypada w tym miejscu dodać, iż chodzi nie tylko o kształt i właściwości wykonanej konstrukcji. W wielu przypadkach równie istotna jest uzyskana przy pomocy szalunków budowlanych struktura i faktura betonu.

Szalunki fundamentowe 

Zaczynając od podstaw, na pierwszy plan wysuwają się szalunki fundamentowe, których zadaniem jest stworzenie odpowiedniego posadowienia obiektu na bazie określonej przez architekta bryły geometrycznej.

Co ciekawe, obecnie nie ma już potrzeby wykonywania szalunków samodzielnie np. z desek. W wielu przypadkach sprawdzają się szalunki systemowe, wykonane ze stali, których uzupełnienie stanowi trwała sklejka szalunkowa. Takie szalunki można kupić lub wynająć na odpowiedni okres.

Szalunki ścienne 

Przystępując do szalowania elementów o skomplikowanej geometrii, zwykle wykorzystuje się szalunki ścienne. Ich zastosowanie umożliwia osiągnięcie możliwie najwyższej jakości powierzchni betonowej, co nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza w przypadku wtryskiwanego pod ciśnieniem betonu architektonicznego celem wykonywania ścian. Wybierając szalunki ścienne, należy zwrócić uwagę na rozpiętość paneli ściennych, liczbę łączników oraz ewentualny osprzęt. Istotną funkcję przy tworzeniu ścian pełni płyta szalunkowa, której odporność na deformację gwarantuje stabilność konstrukcji w trakcie wylewania i zastygania masy betonowej.

Szalunki stropowe 

Podtrzymywaniu stropów żelbetowych służą szalunki stropowe oraz wspierające je stemple budowlane. Gotowe ramowe deskowanie stropowe ma zagwarantować podparcie zastygającej mieszanki oraz sprawny montaż i demontaż systemu, który ogranicza do minimum ryzyko wypadków przy montażu płyt.

W przypadku szalunków stropowych warto wspomnieć również o tradycyjnym deskowaniu składającym się z dźwigarów, głowic, podpór stropowych, stojaków trójnożnych oraz płyty szalunkowej.

Dobór szalunków – doradztwo techniczne 

Dobór szalunków pod kątem wymogów realizowanej inwestycji powinien się opierać na głębokiej wiedzy i doświadczeniu technicznym. Z tych powodów firma FW System zapewnia swoim klientom stałą i fachową pomoc w postaci doradztwa specjalistycznego w zakresie konstrukcji i zastosowania różnego rodzaju szalunków budowlanych. Specjaliści FW System służą pomocą na każdym etapie zamawiania szalunków – od pomiarów, przez projektowanie po transport. Firma służy doradztwem technicznym i projektowym, co w efekcie ma zagwarantować funkcjonalny i efektywny dobór sprzętu budowlanego uwzględniający wymogi Twojej firmy.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!