Integracja szalunków z nowoczesnymi technologiami budowlanymi

20 czerwca 2024

Nowoczesne technologie wspomagają i optymalizują pracę w wielu branżach, także w budownictwie. Wykorzystywane do wykonania szalunków pomagają precyzyjnie, efektywnie i skutecznie planować pracę, oszczędzając czas i ograniczając koszty. W jaki sposób można zintegrować wykonanie szalunków na budowie z nowoczesnymi technologiami?

Szalunki systemowe i szalunki panelowe

Szalunki systemowe i panelowe wykorzystywane są do formowania betonu na budowach domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, obiektów przemysłowych, handlowych, a także dróg czy mostów. Mimo że oba warianty są często wykorzystywane w budownictwie, to w praktyce różnią się od siebie m.in. konstrukcją i zastosowaniem. Podczas gdy szalunki systemowe składają się z różnych elementów, które są ze sobą łączone zgodnie z potrzebami danej budowy, to szalunki panelowe wykorzystują gotowe elementy – panele, które cechują się dużą jednorodnością.

Jedną z ważniejszych zalet szalunków modułowych jest to, że są one rozwiązaniem dość uniwersalnym i elastycznym, bez trudu mogą zostać dopasowane do różnych rozmiarów i kształtów.

Zarówno szalunki systemowe, jak i panelowe są nowoczesnymi rozwiązaniami, które ułatwiają prace budowlane. Ich szczególna konstrukcja, cechy czy sposób montażu istotnie przyspieszają prace budowlane. Umożliwiają formowanie betonu bardziej precyzyjnie niż w przypadku wykorzystania klasycznego deskowania. 

Dużą zaletą jest również fakt, że świetnie integrują się z nowoczesnymi technologiami. Możliwość wykorzystania narzędzi cyfrowych i automatyzacji wybranych procesów oraz monitorowanie prac w czasie rzeczywistym wpływają na poprawę skuteczności pracy, a także precyzji wykonania poszczególnych elementów.

Technologia BIM (Building Information Modeling) i cyfrowe planowanie

BIM to skrót od Building Information Modeling. Jest to technologia wykorzystująca nowoczesne, cyfrowe narzędzia, pozwalające na wykonywanie zaawansowanych projektów, a także umożliwiające profesjonalne i skuteczne podejście do zarządzania obiektami, budową itp. Istotą BIM jest tworzenie trójwymiarowych, bardzo precyzyjnych modeli obiektów. Cechą charakterystyczną powstałych reprezentacji jest to, że projekty zawierają szczegółowe informacje geometryczne całego obiektu, jak i jego poszczególnych części. Powstałe projekty to nie tylko klasyczne wizualizacje trójwymiarowe, bo dzięki technologii BIM uwzględniane są również czynniki, takie jak czas oraz koszty. Elementy te pozwalają jeszcze skuteczniej zaplanować harmonogram kolejnych etapów prac, a także zarządzać ich realizacją, jak i kosztami ponoszonymi w czasie procesu budowy.

Wykorzystanie technologii BIM jest dużym udogodnieniem, pozwalającym na współpracę specjalistów, takich jak architekci i inżynierowie, a nawet wykonawcy. Wszystkie projekty i dane przechowywane są w obrębie jednej platformy, a wprowadzane poprawki są automatycznie synchronizowane. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów na etapie komunikacji i dopracowywania szczegółów projektu. Wykonanie symulacji wspomaga proces precyzyjnego planowania wszystkich kolejnych procesów, w tym także szalowania. Dzięki wizualizacji, jeszcze na etapie projektowania można wskazać potencjalne trudności i problemy oraz dokonać ich korekty. Optymalizacja procesów budowlanych dzięki BMI jest jednym z najważniejszych atutów, które pozwalają realnie zaoszczędzić czas oraz ograniczyć zbędne koszty w procesie budowy.

Innowacyjne materiały szalunkowe

Technologie wykorzystywane podczas budowy różnego typu obiektów od lat są rozwijane i ulepszane. Obecnie innowacyjne materiały szalunkowe cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na atuty, jakie wiążą się z ich wykorzystaniem. Wśród najbardziej popularnych wymienić można: kompozyty polimerowe, tworzywa sztuczne, które wzmocnione zostały włóknem szklanym, aluminium, stal ocynkowana, tworzywa termoplastyczne, drewno, sklejka laminowana czy kompozyty przygotowane na bazie włókien węglowych.

Nowoczesne materiały wykorzystywane do wykonania solidnych i wytrzymałych szalunków cechują się lekkością, łatwością użytkowania oraz możliwością wielokrotnego wykorzystania. Zarówno montaż, jak i demontaż są stosunkowo proste. Zaletą jest również to, że są one wykonane z materiałów odpornych na korozję. Dzięki temu, po demontażu i oczyszczeniu, mogą być wykorzystywane na kolejnych budowach. Stosowanie na placu budowy innowacyjnych i nowoczesnych materiałów szalunkowych pozwala skutecznie ograniczyć ilość odpadów. Jest to zatem również rozwiązanie ekologiczne.

Automatyzacja i robotyzacja w procesie szalowania

Optymalizacja procesów obserwowana jest w różnych gałęziach życia i przemysłu, doskonale sprawdza się również w budownictwie. Wprowadzenie automatyzacji oraz robotyzacja zadań związanych z szalowaniem niesie ze sobą liczne korzyści, wśród których jednym z najważniejszych jest poprawa precyzji wykonania szalunków oraz podniesienie efektywności prowadzonych prac.

Wykorzystanie nowoczesnych możliwości, jakie niesie ze sobą robotyzacja i automatyzacja procesów wykorzystywana jest m.in. do sprawniejszego montowania i demontażu szalunków budowlanych. Planowanie prac z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, jak wspomniany BIM, pomaga optymalnie zaplanować czas niezbędny do wykonania konkretnych zadań. W ten sposób udaje się wyeliminować lub istotnie ograniczyć przestoje.

Tam, gdzie na placu budowy wykorzystywane są narzędzia pozwalające na automatyzację poprawie ulega precyzja wykonania kolejnych zadań, a przygotowywane szalunki cechują się dużą dokładnością. W czasach, gdy szalunki przygotowywane były tradycyjną metodą, ręcznie przy wykorzystaniu desek, nietrudno było o błędy. Dzięki automatyzacji obiekt budowany jest solidnie, a jakość wykonania jest wysoka. Nowoczesnym rozwiązaniem jest wykorzystanie dronów oraz robotów, które pomagają w bezpieczny i jednocześnie dokładny sposób monitorować proces przygotowywania szalunków, sprawdzając również ich inspekcję. Działania te mają na celu wskazanie ewentualnych nieprawidłowości i błędów oraz ich szybką korektę. Jeszcze zanim rozpocznie się proces formowania betonu.

Zastosowanie technologii IoT (Internet of Things) w szalunkach

IoT, czyli Internet of Things oznacza koncepcję, w której istotą jest synchronizacja i optymalne wykorzystanie danych dostarczanych przez poszczególne czujniki danych, pozwalających na optymalizację zadań oraz monitorowanie poszczególnych elementów. Urządzenia, ale też odpowiednie oprogramowanie, przy pomocy łączności sieciowej przekazują uzyskane dane, które następnie są przetwarzane, analizowane i weryfikowane przez specjalistów.

Podstawą wykorzystania nowoczesnych rozwiązań jest oczywiście odpowiednia elektronika oraz łączność (obok standardów WiFi, także odpowiednie protokoły komunikacyjne), a także specjalne platformy IoT. Obecnie wiele danych przechowywanych jest i przetwarzanych w tzw. chmurze, co ułatwia dostęp i zarządzanie danymi. Obecnie system ten wykorzystywany jest w wielu dziedzinach, najbardziej popularnym jest cieszący się coraz większą popularnością Smartdom. W budownictwie wspomaga natomiast procesy automatyzacji, umożliwia efektywne i precyzyjne monitorowanie prac i warunków, oszczędzając tym samym czas i środki. W aspekcie szalunków IoT pozwala zbierać dane dotyczące m.in. temperatury i wilgotności oraz wibracji, które ważne są do oceny i kontroli procesu wiązania betonu. Dużą zaletą jest to, że technologia umożliwia pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!