Dźwigary drewniane – podstawowy element szalunków stropowych

11 lutego 2022

Szalunki stropowe są niezbędne do utrzymania konstrukcji stropu przed zastygnięciem mieszanki betonowej. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie na właściwej wysokości płyty z betonem. Dźwigary są niezbędnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo pracy, ochrony przed osunięciem i zniszczeniem stropów, słupów czy ścian. Dźwigary drewniane bardzo dobrze sprawdzają się przy budowie wielokondygnacyjnych budynków. Jakie wyróżniamy rodzaje i na które warto się zdecydować?

Dźwigary – poznaj ich funkcje 

Przy budowie stropów konieczne jest odciążenie konstrukcji. Tutaj zastosowanie mają dźwigary, które przenoszą ciężar na podpory szalunkowe. Należą one do podstawowego wyposażenia systemu szalunkowego na placu budowy. Dobra jakość szalunków i ich podparcia gwarantuje wykonanie wysokiej jakości stropu. Dlatego dźwigary, płyty lub deski, a także stemple budowlane są dobierane w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo budowy. Nie może bowiem dojść do ugięcia stropu czy też innego uszkodzenia. Ze względu na rozmiar i szybkość prac częściej do szalowania stropów wykorzystywane są płyty, które dodatkowo zabezpieczone są żywicą akrylową. W przypadku desek potrzebne jest gęstsze podparcie stropu. Deski lub płyty podtrzymują właśnie dźwigary, które z kolei opierają się na stemplach budowlanych. Na deskach lub płytach układane jest zbrojenie potrzebne do wylania mieszanki żelbetowej stropu. Dźwigary to belki o dużych wymiarach. Są wykonane z drewna jako belki dwuteowe. Wielkość dźwigarów jest uzależniona od rozpiętości stropu i jego ciężaru.   

Rodzaje dźwigarów – co warto wiedzieć? 

Rolą dźwigarów jest podparcie i mocowanie szalunków stropowych w pozycji pionowej. W zależności od zastosowania wykorzystywane są dźwigary z metalu lub drewna. Częściej jednak stosowane są dźwigary drewniane ze względu na to, że są lżejsze, co ułatwia montaż i ich przenoszenie.  Dźwigary muszą spełniać podstawowy warunek – odporność na duże obciążenie. Dlatego materiał, z którego są wykonane powinien być trwały i odporny na uszkodzenia. Do produkcji dźwigarów wykorzystywane jest lite drewno. Jest ono dodatkowo poddawane procesowi impregnacji. Należy wiedzieć, że impregnat chroni nie tylko przed wilgocią czy promieniowaniem UV, ale również oddziaływaniem materiałów budowlanych stosowanych podczas prac, a więc klejami, zaprawami i żywicami. Dźwigary zanim trafią do sprzedaży są poddawane przez producentów testom wytrzymałości. Dzięki temu inwestorzy mają pewność, że otrzymują elementy szalunków najwyższej jakości. Zakup dźwigarów jest niezbędny dla firm budowlanych realizujących wiele projektów. Oczywiście oprócz opcji zakupu możliwe jest wynajęcie kompletnego zestawu szalunków stropowych.

Dźwigary drewniane od FW System – jakość i niezawodność  

Jeżeli szukają Państwo wysokiej jakości dźwigarów drewnianych, to szeroką ofertę posiada firma FW System. Wśród dostępnych produktów można zdecydować się na dźwigar drewniany FW okuty. Jego półki posiadają zaokrąglone końcówki, co gwarantuje długą żywotność. Okucie dźwigara chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem oraz gwarantuje jego wysoką trwałość. To jeszcze nie wszystkie możliwości jakie oferuje firma, gdyż można także zdecydować się na wysokiej jakości dźwigary z drewna jodłowego i łączeniami na mikrowczepy na całej długości. Dźwigar drewniany LANA dostępny jest w wielu długościach począwszy od 1,95 do 5,9 m.  Dźwigar drewniany Kaufmann HT 20 plus który oferuje firma FW System dostępny jest w opcji najmu. Warto wspomnieć że dźwigary drewniane od FW System to gwarancja jakości i niezawodności potwierdzona certyfikatem i zgodnością z normą SIST EN 13377.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!