Dostosowywanie szalunków do specyficznych potrzeb w nowoczesnym budownictwie

20 maja 2024

Szalunki są obowiązkowym wyposażeniem na każdej budowie, wspomagając wykonywanie wielu kluczowych zadań. To dzięki nim można postawić ściany, wylać fundamenty i stropy. Specyfika wielu prac wymaga jak najlepszego dostosowywania szalunków, uwzględniając aktualne potrzeby. Ma to szczególne znaczenie w nowoczesnym budownictwie, w którym liczy się szybkość i kompleksowość przy jednoczesnym zatroszczeniu się o najwyższe standardy. Szalunki systemowe wychodzą tym wyzwaniom naprzeciw. Czym się charakteryzują?

Szalunek – podstawowa rola w budownictwie

Szalunek jako tymczasowa forma wznoszona na określony czas, jest obecna na wielu budowach. Jej znaczenie jest kluczowe, umożliwiające wykonanie tak podstawowych konstrukcji, jak ściany, fundamenty czy stropy. Muszą one być solidne, odporne na przeciążenia i inne negatywne czynniki. Beton osadzony w szalunku ma czas na to, by odpowiednio się związać, przyjmując odpowiednio trwałą formę. Nie ma też ryzyka, że będzie się wylewał. Mimo że ich przeznaczenie się nie zmienia, to za sprawą takich innowacyjnych rozwiązań jak szalunki systemowe, wykonanie różnych elementów z betonu, nie zajmuje już tak wiele czasu jak dawniej. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że proces realizacji odbywa się szybciej, koszt inwestycji zaś jest ograniczony. Nie można też zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa, gdyż za sprawą innowacyjnych metod wykonywania szalunków wzrasta poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Montaż i demontaż przebiegają szybko, bez zakłóceń oraz nieoczekiwanych zdarzeń. 

Szalunki systemowe – jaka jest ich przewaga nad tradycyjnymi rozwiązaniami?

Nie ma więc wątpliwości, że gdy chcemy dostosować szalunki do specyficznych potrzeb w nowoczesnym budownictwie, mając pewność przestrzegania najważniejszych norm bezpieczeństwa, powinniśmy postawić na szalunki systemowe. Ułatwiają w sposób efektywny, jak i przyśpieszają realizację różnych projektów, zarówno małych, jak i tych dużych. Stosując je, mamy zawsze pewność, że powierzchnia betonowa jest przygotowana perfekcyjnie, bez konieczności dalszych obróbek. Widać to po jej kondycji – jest gładka, równa, nie ma na niej żadnych ubytków czy nierówności. 

Konstrukcje tworzone przy pomocy szalunków systemowych stawia się szybciej niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, używając do tego celu desek. Szalunki systemowe są bardzo uniwersalne i służą do wielokrotnego zastosowania. Wielu inwestorów jednak ich nie kupuje, lecz wypożycza, co jest dla nich naprawdę opłacalne, gdyż nie muszą ponosić dużych kosztów, związanych z zakupem, jak również z innymi zadaniami, jak przechowywanie i transport. 

FW System – siła dobrego partnerstwa

Wielu inwestorów decyduje się na współpracę z FW System, korzystając z szalunków systemowych, które oferuje firma. Jednym z lepszych przykładów bogatej oferty jest panelowy szalunek stropowy FW-TOP wykonany z aluminium. To doskonała alternatywa dla dźwigarów drewnianych. To wydajny i pewny system deskowania stropowego do ręcznego montażu, ponieważ składa się on tylko z 3 podstawowych elementów – płyty, głowicy oraz podpory. 

Tego rodzaju nowoczesne szalunki bez problemu przenoszą obciążenia. Głowica FW-TOP przeznaczona jest do podparcia i wycentrowania płyt na podporach, podpory ramowe zaś mogą przenosić obciążenie do 20 kN i są regulowane w szerokim zakresie – od 1500 do 5500 mm. Płyty aluminiowe są bardzo łatwe w obsłudze, lekkie i poręczne. Niezwykle solidnie wykonane, dodatkowo zabezpieczone za pomocą lakierowania proszkowego, co utrudnia osadzanie się betonu, a co jednocześnie ułatwia czyszczenie. Decydując się na stropowe szalunki aluminiowe, zyskujemy wiele możliwości w zakresie realizowania dużych przedsięwzięć budowlanych.

To pewne – żeby dostosować szalunki do specyficznych potrzeb w nowoczesnym budownictwie, musimy postawić na najlepsze, najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania. Szalunki systemowe spełniają te wymogi, dlatego warto dokładnie sprawdzić ofertę przygotowaną przez FW System. Poza niezawodnymi szalunkami dostępne są też inne ważne elementy konstrukcyjne, jak kozły oporowe, podesty i pomosty robocze i wiele innych. Zachęcamy do lepszego zapoznania się z ofertą FW System.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!