Dobrej jakości szalunki budowlane – poznajcie system OPTIMA i OPTIMAX

20 maja 2021

Beton jest to jeden z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych, powstają z niego tak niesamowite budowle jak: muzea, sale koncertowe czy obiekty kultury. Charakterystyczny wygląd oraz właściwości betonu  podbiły serca inżynierów, oraz architektów, czego efekty  możemy obserwować wokół nas w postaci mostów, wiaduktów czy zapór wodnych. Nie ograniczajmy się tylko do postrzegania betonu jako ciężkich, masywnych budowli, ponieważ swój urok odnaleźli w nim również projektanci wnętrz, wypełniając sale wystawowe, urzędy, domy czy mieszkania szarymi, surowymi ścianami

Od czego zależy jakość betonu ?

To jaka będzie jakość powierzchni betonu, jest zależna od kilku czynników:

 • skład mieszanki betonowej
 • sposób przygotowania oraz zagęszczenia
 • warunki atmosferyczne podczas wykonywania prac
 • skład oraz ilość środków zapobiegających przyleganiu
 • trwałość i nasiąkliwość deskowania

W momencie gdzie oczekujemy wysokiej jakości wykonania ścian surowych budynku musimy brać pod uwagę, że nieodłącznym elementem betonu są dobrej jakości szalunki, które pomogą stworzyć trwałe elementy betonowe.

W naszej firmie oferujemy system OPTIMA oraz  OPTIMAX. Są to wysokiej jakości systemy ramowych szalunków ściennych przeznaczonych do formowania ścian, słupów, ław fundamentowych, podciągów oraz innych betonowych elementów konstrukcyjnych. System OPTIMA i OPTIMAX można u nas zarówno kupić jak i wynająć na określony czas.

Co wyróżnia system szalunków ściennych OPTIMA / OPTIMAX?

Jest to system wielokrotnego użytku. Płyty posiadają otwory funkcyjne umożliwiające zawieszanie podestów roboczych lub montaż innych akcesoriów. Funkcjonalność tego systemu to również pełna gama wyposażenia, łatwość i prostota w montażu. System OPTIMA / OPTIMAX umożliwia deskowanie płytami (w tym płytami wielkopowierzchniowymi) z małą liczbą łączeń i otworów kotwowych. Gwarancją równej powierzchni ściany są odpowiednio zaprojektowane, ocynkowane ogniowo ramy wykonane z profili stalowych wzmocnionych ryglami i wypełnionych wysokogatunkową sklejką. System oprócz wysokiej jakości wykonania ram gwarantuje również kompatybilność z innymi systemami. Sklejka szalunkowa mocowana wkrętami do rygli od wewnątrz gwarantuje gładkość powierzchni betonu po rozszalowaniu.

Najważniejsze parametry szalunków ściennych OPTIMA / OPTIMAX

Deskowania do betonu powinny cechować się dużą sztywnością i małą podatnością na odkształcenia dlatego system OPTIMA / OPTIMAX to system zaprojektowany do dużych obciążeń – w zależności od przyjętego wariantu ustawienia płyty – przenosi ciśnienie świeżego betonu w przedziale od 60 kPa do 82,5 kPa. Łączenie płyt OPTIMA/OPTIMAX odbywa się za pomocą zamków. Zamek łączy ze sobą płyty w sposób nie tylko uniemożliwiający ich rozerwanie i bez wzajemnego przesunięcia, ale ustawia również elementy deskowania w jednej płaszczyźnie. Dodatkowo :

Płyty szalunkowe systemu OPTIMA/OPTIMAX bardzo dobrze nadają się do deskowania słupów. W tym celu możemy wykorzystać płyty szalunkowe uniwersalne, które umożliwiają wykonanie słupów kwadratowych i prostokątnych od 15 do 55 cm w module co 5 cm. Deskowanie słupów możemy również wykonać z płyt szalunkowych standardowych, łącząc je za pomocą zamka narożnego.

Płyty wielkopowierzchniowe umożliwiają szybką realizację każdej inwestycji budowlanej. Płyty te są idealne do szalowania wielkich powierzchni (oszczędzają czas i umożliwiają obniżkę kosztów robocizny, redukują ilość ściągów i osprzętu łączącego).

Co więcej, można znaleźć w naszym asortymencie?

Naszym klientom oferujemy również  ramy o standardowych szerokościach i wysokościach 60, 150, 270 i 300 dla systemu OPTIMA oraz płyty wysokości 330 dla systemu OPTIMAX. W przypadku powierzchni wielkoformatowych dostępne są ramy szalunkowe 240/270, 240/300 240/330.

Dodatkowo znajdziecie Państwo u nas:

 • podpory pionujące FW
 • systemowe podesty do szalunków
 • szalunki stropowe
 • podpory ramowe ID 15
 • podwieszane pomosty robocze
 • systemy BHP w tym słupek zabezpieczający FW, urządzenie kotwiczące SKY REACH które chroni przed upadkiem z wysokości.
Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!