Budowa osiedla mieszkaniowego- jakich szalunków użyć?

15 czerwca 2021

Budowa oraz powstanie nowych inwestycji to bardzo długotrwały, skomplikowany i złożony proces. Zanim nowi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do mieszkań, wiele pracy oraz środków musi zostać włożonych w projekt. Twórcą całego przedsięwzięcia jest najczęściej deweloper, na którego głowie spoczywa dbanie o najdrobniejsze szczegóły, jak i dokładne zaplanowanie całej budowy.  Trzeba zadbać, aby finalny efekt był atrakcyjną, przyjazną przestrzenią, która będzie spełniać wszelkie oczekiwania przyszłych lokatorów. Deweloperzy muszą mierzyć się z przepisami prawnymi, projektami budowy, jak i jej kosztami, jednak to na głowie firmy budowlanej jest stworzenie całej konstrukcji.

Wykorzystanie szalunków budowlanych — gdzie i po co?

Szalunki budowlane wpływają na szybkość postępu prac budowlanych jak i bezpieczeństwo pracy. Mają za zadanie podtrzymać i nadać odpowiedni, estetyczny i stabilny kształt masie betonowej. Forma służąca do zastygania betonu gra bardzo dużą rolę w procesie budowy, ponieważ jakość szalunków przekłada się w późniejszym czasie na wykonanie całej konstrukcji. Szalunek jest niezbędny przy wykonywaniu:

 • fundamentów
 • stropów
 • schodów
 • słupów
 • ścian
 • konstrukcji takich jak: ogrodzenia, nadproża

Wpływ szalunków możemy zaobserwować na przykładzie wykonania fundamentów. Stawianie podstawy domu lub budynku przy pomocy nieprawidłowych narzędzi może skutkować pękaniem ścian lub osiadaniem budynku.

Jakie szalunki będą potrzebne do budowy osiedla?

Systemy szalunkowe są nieodzownym elementem podczas budowy. Mogą one być wykonane ze stali, sklejki drewnianej czy płyty trójwarstwowej. Dlatego wyróżniamy: szalunki z desek, szalunki z płyt, szalunki systemowe stropowe oraz ścienne.

Szalunki z desek są tanie  i łatwe do wykonania. Minusów tego rozwiązania jest kilka: czas na wykonanie całej konstrukcji szalunków np. fundamentowych jest zdecydowanie zbyt długi jeśli chodzi o budowę osiedla. Szalunki drewniane często po demontażu nie nadają się do ponownego użycia, w związku z tym deweloper będzie stratny na materiałach wykorzystanych do ich budowy.

Szalunki z płyt wykorzystuje się najczęściej do szalowania betonowych stropów. Są one wytrzymałe oraz odporne na rozciąganie. Ten typ szalunków jest  szybki w montażu i nie wymaga użycia dźwigu czy innego ciężkiego sprzętu. Po rozmontowaniu szalunku można wykorzystać je w kolejnej inwestycji budowlanej.

Wśród szalunków systemowych wyróżniamy szalunki stropowe oraz szalunki ścienne.

W jakie szalunki powinien zaopatrzyć się wykonawca robót?

 • Głównym elementem ekonomicznego i elastycznego systemu szalunków stropowychdźwigary drewniane H20. System ten można kupić jak i wynająć w naszych oddziałach. Dobre parametry wytrzymałościowe oraz mały ciężar znacznie przyspieszają prace budowlane.
 • Kolejnym z elementów systemu szalunków stropowych są podpory stropowe (stemple budowlane) zaopatrzone w mechanizm szybkiego opuszczania, osłonę przeciw zgnieceniu dłoni oraz zabezpieczenie przed wypadnięciem wewnętrznej rury.
 • Akcesoria szalunkowe tj. głowice krzyżowe zabezpieczające dźwigary przed zsunięciem z podpory oraz stojaki trójnożne uławiające ustawianie stalowych podpór(stempli budowlanych) w trakcie montażu szalunków.
 • Inne elementy składowe szalunku to płyta i sklejka szalunkowa, zamek podciągu i dźwigarek zamka podciągu.
 • Do wykonywania szalunków ściennych najlepiej sprawdzi się system OPTIMA/OPTIMAX dostępny w opcji sprzedaży oraz wynajmu. Nasze szalunki ścienne można stosować bez użycia żurawia (z wyłączeniem płyt wielkopowierzchniowych oraz systemu OPTIMAX). System szalunków ściennych to ocynkowane ogniowo ramy o standardowych szerokościach i wysokościach płyt, kompatybilne z innymi systemami, dające gładkie powierzchnie betonu po rozszalowaniu. System szalunków ściennych OPTIMA/OPTIMAX posiada dodatkowe akcesoria szalunkowe.

Akcesoria szalunkowe do budowy osiedla

W trakcie prac budowlany należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Jako środek ochrony indywidualnej sprawdzi się urządzenie kotwiczące SkyReach, które zapobiega upadkom z wysokości podczas prac związanych z montażem szalunków.  

Kolejne z akcesoriów to słupek zabezpieczający FW  przeznaczony do wykonywania zabezpieczeń bocznych na krawędziach budynku. Wykonawca szalunków ściennych nie powinien zapomnieć o systemowych podestach do szalunków zapewniających stabilność i bezpieczeństwo podczas pracy na szalunkach, podwieszany pomost roboczy pomoże też w pracach na wysokości.

Masz pytania? Chciałbyś Skorzystać z naszej oferty?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!